U.S. CitiesCity-Data Forum Index
Go Back   City-Data Forum > General Forums > Food and Drink
 [Register]
Please register to participate in our discussions with 1.5 million other members - it's free and quick! Some forums can only be seen by registered members. After you create your account, you'll be able to customize options and access all our 15,000 new posts/day with fewer ads.
Jump to a detailed profile or search
site with Google Custom Search

Search Forums  (Advanced)
Business Search - 14 Million verified businesses
Search for:  near: 
Reply Start New Thread
 
Old 08-13-2011, 02:29 PM
 
Location: Arkansas
1,208 posts, read 1,769,148 times
Reputation: 1472
Default What is your grocery budget and what do you buy

This may have been done before.

I usually set up a weekly budget (monthly doesn't seem to work as well for us due to the fact that my husband travels 99.9% of the time). Some weeks I have a small budget ($25-$30) and some weeks my budget is a little higher. I like to stay under $50 a week on average for the whole month.

Anyway last night I went grocery shopping and spent $72.45 I was actually able to buy enough stuff that I shouldn't have to go shopping next week.

Here is a general list of what I got...
6 bags of the Steam Fresh vegetables
Turkey Smoked Sausage
Pork Tenderloin
1 pound of ground beef
Bag of frozen Chicken breast
Meat Loaf seasoning
Milk
Eggs
Pizza Crust
Fresh Mozzarella (fresh as in not shredded)
Tapioca Pudding
6 Yogurts
Egg Noodles
2 loafs of bread
Rice Pilaf
Yellow Rice
2 Cans of Cream of Mushroom soup
2 Canned Pineapple
1 can Mandarin Oranges
Box of sweet in low packets
Cake mix
Grapes
Cucumber
Banana's
Nectarine's
Apples
6 Broccoli heads
Red Onion
Sunflower Seeds
5 pound bag of potatoes
Reply With Quote Quick reply to this message

 
Old 08-13-2011, 06:28 PM
 
Location: Austin, TX
13,684 posts, read 3,654,261 times
Reputation: 12300
I'm single and budget about the same amount as you.

It varies what I purchase, but like to cook and separate in into containers to reheat as leftovers. I'm also not a very big eater, so that helps.
Reply With Quote Quick reply to this message
 
Old 08-13-2011, 06:48 PM
 
Location: Wallis and Futuna
11,168 posts, read 14,289,280 times
Reputation: 16234
I don't buy all the same things every week, because I stock up on things I need when they go on sale. Some things I buy weekly:

cans of cat food (since the stuff I get doesn't go on sale, I buy it in the pet store, not the supermarket)
milk
sub rolls for hubby's lunch
chicken salad for hubby's lunch
bananas
fixings for salad

I buy ground beef when it's on sale and freeze it in 1-pound packages. I usually only use 1 pound weekly (to make my meatballs) so a 6-pound purchase will last six weeks.

I buy soda for hubby when it's on sale because he's picky and only drinks pepsi, and never in cans. I stock up on "spring water" when it's on sale, because that's all I drink. Toilet paper - I buy in bulk, once every 3 months or so. Same with paper towels. And so on and so forth.

Most weeks when I'm not stocking up on something, I'll spend around $60 for myself, my spouse, and my cat. But when I'm stocking up on things we use regularly and are on sale, it can go over $100.
Reply With Quote Quick reply to this message
 
Old 08-13-2011, 07:04 PM
 
165 posts, read 156,935 times
Reputation: 95
My budget is $85-125 and I'm a single female. Here's an example of what I typically buy, and I usually have meat left over at the end of the month:

15 pounds of meat (typically chicken and roast, sometimes some hamburger) $15
2 pounds of shrimp: $12
10 packs of xyz brand pasta sides, whatever's cheapest. $10
16 lbs of frozen veggies: $16
5 lbs potatoes: $3
2 onions: $1.50
3 gallons of apple juice: $5
5 jars of pasta sauce: $7
gallon of milk: $2.50
bread: $1
Cereal: $4
snacks: $20
Reply With Quote Quick reply to this message
 
Old 08-13-2011, 07:09 PM
 
Location: Stuck on the East Coast, hoping to head West
1,874 posts, read 4,000,941 times
Reputation: 2327
Family of 5 (including 3 teen boys) and spend $150-$200 per week. Here's my list

Fresh produce (depends on what's on sale); standbys are green/red peppers, onions, cilantro, basil, tomatoes, lettuce, arugula, radicchio, carrots, celery
2 # organic ground beef
5# organic chicken
1 # pork
brown rice
whole grain pasta
frozen blueberries
frozen whole grain waffles
egg-beaters
almond milk
skim milk
whole grain cereal (ridiculously expensive)
turkey bacon
eggs
lean pockets
microwave popcorn
instant sugar free pudding
canned pumpkin (which I've been having a hard time finding)
whole wheat bread
cheese
turkey breast
Reply With Quote Quick reply to this message
 
Old 08-13-2011, 07:11 PM
 
Location: Boonies
1,327 posts, read 1,157,169 times
Reputation: 1791
Quote:
Originally Posted by Dr_Pepper View Post
My budget is $85-125 and I'm a single female. Here's an example of what I typically buy, and I usually have meat left over at the end of the month:

15 pounds of meat (typically chicken and roast, sometimes some hamburger) $15
2 pounds of shrimp: $12
10 packs of xyz brand pasta sides, whatever's cheapest. $10
16 lbs of frozen veggies: $16
5 lbs potatoes: $3
2 onions: $1.50
3 gallons of apple juice: $5
5 jars of pasta sauce: $7
gallon of milk: $2.50
bread: $1
Cereal: $4
snacks: $20
A gallon of milk for $2.50? Wow that is cheap. Here in Maine, for 1% we are paying over $4 a gallon.
Reply With Quote Quick reply to this message
 
Old 08-13-2011, 07:13 PM
 
Location: Boonies
1,327 posts, read 1,157,169 times
Reputation: 1791
I spend for a family of 4 approx. $125 weekly. I actually spend a little more than that in the summer.
Reply With Quote Quick reply to this message
 
Old 08-13-2011, 07:44 PM
 
Location: Bella Vista, Ark
47,317 posts, read 37,282,119 times
Reputation: 19514
WE shop once a month or so at Sams and we spend about $150.00 including cleaning supplies, paper products, animal food and litter. Every week I spend between $30 and $50 at the local market. Once in awhile I hit Aldi's but when I do that i spend less at the market. I would guess, for 2 of us we spend about $70.00 a week. We eat pretty much what we want but I am a sale shopper for sure. I shop for what is on sale and then plan a menu for the week. I stick with it pretty closely.

Nita
Reply With Quote Quick reply to this message
 
Old 08-13-2011, 08:04 PM
 
18,870 posts, read 13,512,067 times
Reputation: 24728
Winter is coming, so I will stock up at Costco. Hate coming home with nothing to eat in the house, and I hate going to the store when it is cold. Time to start thinking about that stuff....

I just moved, and have nothing in my new place...just bought some basics for a few weeks...
Reply With Quote Quick reply to this message
 
Old 08-13-2011, 08:08 PM
 
Location: Texas
27,386 posts, read 21,043,251 times
Reputation: 32017
Don't really have a 'budget,' so to speak, but we always get bread, milk, fruit, veggies, meat, juice, cheeses...sometimes pate and wine and beer. We've really gone off of soda...we're doing a lot more of the whole foods and no chemical additives thing. Processed out. Outside circle of the store in.
Reply With Quote Quick reply to this message
Please register to post and access all features of our very popular forum. It is free and quick. Over $68,000 in prizes has already been given out to active posters on our forum. Additional giveaways are planned.

Detailed information about all U.S. cities, counties, and zip codes on our site: City-data.com.


Reply
Please update this thread with any new information or opinions. This open thread is still read by thousands of people, so we encourage all additional points of view.

Quick Reply
Message:

Over $79,000 in prizes was already given out to active posters on our forum and additional giveaways are planned!

Go Back   City-Data Forum > General Forums > Food and Drink
Similar Threads

All times are GMT -6.

2005-2014, Advameg, Inc.

City-Data.com - Archive 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25 - Top