U.S. CitiesCity-Data Forum Index
Go Back   City-Data Forum > General Forums > Food and Drink
 [Register]
Please register to participate in our discussions with 2 million other members - it's free and quick! Some forums can only be seen by registered members. After you create your account, you'll be able to customize options and access all our 15,000 new posts/day with fewer ads.
View detailed profile (Advanced) or search
site with Google Custom Search

Search Forums  (Advanced)
Reply Start New Thread
 
Old 05-24-2012, 09:16 AM
 
Location: Las Vegas
1,075 posts, read 795,927 times
Reputation: 488

Advertisements

Are Healthy Foods Really More Expensive? It Depends on How You Measure the Price

I was reading an article in the LV Review Journal about how there is a new study (linked above) that the USDA did to counter a study done by some university that said that Junk food was cheaper than healthy food. I've seen this myth thrown about on here when it comes to food stamp threads and such and I could never understand how anyone could claim this. NOW I understand.

Evidently the University of Washington did a study in 2010 that came out with this rediculous idea that junk food was cheaper. How they came to this conclusion should totally discredit their science department though. They based this "fact" on price per CALORIE! So of course all junk food is going to be cheaper by this ratio. Junk food has tons of calories and even the more expensive junk food that you get in a restaurant would be cheaper. LOL! But the reality of things is completely different.

I didn't need any study to tell me that junk food is way more expensive than healthy food... All you have to do is grocery shop and make comparisons in prices and what you get for your money...or even how much of what you buy it takes to fill you up and for how long it keeps you going.

Eating healthy has ALWAYS been cheaper than junk food. Anyone should have been able to see that. The ONLY reason that more people don't eat healthy isn't the price, it's the convenience of junk food.
Reply With Quote Quick reply to this message

 
Old 05-24-2012, 09:21 AM
 
6,156 posts, read 3,992,025 times
Reputation: 1511
Quote:
Originally Posted by Wyndsong71 View Post
Evidently the University of Washington did a study in 2010 that came out with this rediculous idea that junk food was cheaper. How they came to this conclusion should totally discredit their science department though. They based this "fact" on price per CALORIE! So of course all junk food is going to be cheaper by this ratio. Junk food has tons of calories and even the more expensive junk food that you get in a restaurant would be cheaper. LOL! But the reality of things is completely different.
Oh wow.
Reply With Quote Quick reply to this message
 
Old 05-24-2012, 09:29 AM
 
Location: Las Vegas
1,075 posts, read 795,927 times
Reputation: 488
Quote:
Originally Posted by SamBarrow View Post
Oh wow.
Yea that was my thoughts too. I always wondered how people could get to the conclusion that junk food was cheaper... now we know what stupid university did this! LOL!
Reply With Quote Quick reply to this message
 
Old 05-24-2012, 09:30 AM
 
Location: Fort Worth, TX
9,397 posts, read 13,261,589 times
Reputation: 6219
Eh, I bought a box of Kashi cereal recently. Super healthy stuff. I think it cost about $4... compared to about $3 for a box of Cocoa Pebbles which are just sugar and simple carbs.
Reply With Quote Quick reply to this message
 
Old 05-24-2012, 09:31 AM
 
Location: San Diego
32,868 posts, read 30,138,774 times
Reputation: 17722
a bottle of cooking oil well be a lots cheaper than 500 lbs of potatoes.
Reply With Quote Quick reply to this message
 
Old 05-24-2012, 09:32 AM
 
17,497 posts, read 10,150,849 times
Reputation: 6744
Now they even play with science.........thought they thought that science was the law of the land.

Guess only if it's in their favor.
Reply With Quote Quick reply to this message
 
Old 05-24-2012, 09:33 AM
 
6,156 posts, read 3,992,025 times
Reputation: 1511
Quote:
Originally Posted by Wyndsong71 View Post
Yea that was my thoughts too. I always wondered how people could get to the conclusion that junk food was cheaper... now we know what stupid university did this! LOL!
Yes I never really thought about it too hard but I have heard this statement numerous times and study or not I had a feeling it was BS.

But now that we have a study to disprove it, the mindless followers can finally get it too. Good stuff.
Reply With Quote Quick reply to this message
 
Old 05-24-2012, 09:36 AM
 
17,497 posts, read 10,150,849 times
Reputation: 6744
Quote:
Originally Posted by HurricaneDC View Post
Eh, I bought a box of Kashi cereal recently. Super healthy stuff. I think it cost about $4... compared to about $3 for a box of Cocoa Pebbles which are just sugar and simple carbs.

Kashi “Natural” Cereals Examined |
While Kashi GoLean Crunch is not the best choice due to its high sugar count, the company does offer many other options that contain little or no added sugar, for example Kashi 7 Whole Grain Flakes with only 1 teaspoon of added sugar. We like that the company does not use artificial additives and works with whole grains, but as you can see from the example above the term “natural” does not automatically translate to “healthy”.
Reply With Quote Quick reply to this message
 
Old 05-24-2012, 09:37 AM
 
33,190 posts, read 39,219,464 times
Reputation: 28531
For $2 i can get 4 packets of Ramin noodles and 3 boxes of Kraft Macaroni Dinner, Healthier food is cheaper?
Reply With Quote Quick reply to this message
 
Old 05-24-2012, 09:38 AM
 
10,157 posts, read 9,927,962 times
Reputation: 3914
Quote:
Originally Posted by Wyndsong71 View Post
Are Healthy Foods Really More Expensive? It Depends on How You Measure the Price

I was reading an article in the LV Review Journal about how there is a new study (linked above) that the USDA did to counter a study done by some university that said that Junk food was cheaper than healthy food. I've seen this myth thrown about on here when it comes to food stamp threads and such and I could never understand how anyone could claim this. NOW I understand.

Evidently the University of Washington did a study in 2010 that came out with this rediculous idea that junk food was cheaper. How they came to this conclusion should totally discredit their science department though. They based this "fact" on price per CALORIE! So of course all junk food is going to be cheaper by this ratio. Junk food has tons of calories and even the more expensive junk food that you get in a restaurant would be cheaper. LOL! But the reality of things is completely different.

I didn't need any study to tell me that junk food is way more expensive than healthy food... All you have to do is grocery shop and make comparisons in prices and what you get for your money...or even how much of what you buy it takes to fill you up and for how long it keeps you going.

Eating healthy has ALWAYS been cheaper than junk food. Anyone should have been able to see that. The ONLY reason that more people don't eat healthy isn't the price, it's the convenience of junk food.
People that live on junk food should:

Reply With Quote Quick reply to this message
Please register to post and access all features of our very popular forum. It is free and quick. Over $68,000 in prizes has already been given out to active posters on our forum. Additional giveaways are planned.

Detailed information about all U.S. cities, counties, and zip codes on our site: City-data.com.


Reply
Please update this thread with any new information or opinions. This open thread is still read by thousands of people, so we encourage all additional points of view.

Quick Reply
Message:

Over $104,000 in prizes was already given out to active posters on our forum and additional giveaways are planned!

Go Back   City-Data Forum > General Forums > Food and Drink
Similar Threads
Follow City-Data.com founder on our Forum or

All times are GMT -6.

2005-2018, Advameg, Inc.

City-Data.com - Archive 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35 - Top