U.S. CitiesCity-Data Forum Index
Go Back   City-Data Forum > General Forums > Food and Drink
 [Register]
Please register to participate in our discussions with 2 million other members - it's free and quick! Some forums can only be seen by registered members. After you create your account, you'll be able to customize options and access all our 15,000 new posts/day with fewer ads.
View detailed profile (Advanced) or search
site with Google Custom Search

Search Forums  (Advanced)
Reply Start New Thread
 
Old 05-06-2015, 11:28 PM
 
5,554 posts, read 3,401,446 times
Reputation: 14046

Advertisements

My kids love popsicles, and want them all year round--not just in summer. I use a cheap plastic mold and half-gallons of juice from Trader Joe's to make their popsicles. Are they cheaper than the cheapo kind that are just water, sugar, and flavoring, maybe not, but they are definitely much cheaper than storebought real fruit juice bars. Those things are $5 for a box of six.

I also make salad dressing, mayonnaise, and hummus. All of these are so much cheaper if homemade, that it's ridiculous.

I make whole wheat bread. It's really not cheaper than buying (I figured once that it cost about $4 to make a loaf--I use a particular brand of whole wheat flour as well as rye flour, wheat germ, and wheat gluten), but it tastes so much better and I love being able to cut thin slices instead of the thick slices of presliced bread.

We eat a lot of beans, and I know I could save money by boiling dry beans instead of buying canned ones, but it's messy and time consuming and I never think of it in time. But if I really wanted to save some more money, that's one thing I would start doing.
Reply With Quote Quick reply to this message

 
Old 05-07-2015, 08:54 AM
 
Location: Victoria TX
42,668 posts, read 71,804,168 times
Reputation: 35909
With my per-person food bill down to about $80 a month, I've pretty much got this down to a science.

I can get three or four servings out of a 59-cent one pound chicken leg quarter, a couple of onions a green pepper, some seasonings, and a cup of rice or home-made nokedlis (egg noodles/dumplings made from a cup of flour and an egg).

Or, a four-ounce piece of beef or chicken heart or liver, a small potato, and a side of a nice green vegetable like peas, broccoli, brussel sprouts, green beans. Way under a dollar a serving.
Reply With Quote Quick reply to this message
 
Old 05-07-2015, 09:50 AM
 
3,134 posts, read 1,485,974 times
Reputation: 6192
We eat a lot of cabbage and always have it on hand. Heads of cabbage are cheap and can be the foundation for both main- and side-dishes. Plus, it's good for you.
Reply With Quote Quick reply to this message
Please register to post and access all features of our very popular forum. It is free and quick. Over $68,000 in prizes has already been given out to active posters on our forum. Additional giveaways are planned.

Detailed information about all U.S. cities, counties, and zip codes on our site: City-data.com.


Reply
Please update this thread with any new information or opinions. This open thread is still read by thousands of people, so we encourage all additional points of view.

Quick Reply
Message:

Over $104,000 in prizes was already given out to active posters on our forum and additional giveaways are planned!

Go Back   City-Data Forum > General Forums > Food and Drink
Follow City-Data.com founder on our Forum or

All times are GMT -6.

© 2005-2018, Advameg, Inc.

City-Data.com - Archive 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35 - Top