U.S. CitiesCity-Data Forum Index
Go Back   City-Data Forum > General Forums > Food and Drink
 [Register]
Please register to participate in our discussions with 2 million other members - it's free and quick! Some forums can only be seen by registered members. After you create your account, you'll be able to customize options and access all our 15,000 new posts/day with fewer ads.
View detailed profile (Advanced) or search
site with Google Custom Search

Search Forums  (Advanced)
Reply Start New Thread
 
Old 06-05-2014, 11:08 AM
 
58 posts, read 66,477 times
Reputation: 86

Advertisements

For an upcoming party, I need about 96 cupcakes. I'm not a huge fan of baking, however this is all on a budget, so if I need to bake I will.
Cost of purchasing 96 cupcakes in store at a large chain is about $40.

I don't have any of the pans or liners. So between buying all ingredients and supplies, do you think it would be cheaper to make them or buy from the store?
Reply With Quote Quick reply to this message

 
Old 06-05-2014, 11:12 AM
 
Location: San Antonio/Houston
33,544 posts, read 51,750,301 times
Reputation: 82966
I would just buy them. The saving would be not that great.
Reply With Quote Quick reply to this message
 
Old 06-05-2014, 11:24 AM
 
Location: San Antonio, TX
10,860 posts, read 18,875,631 times
Reputation: 25110
You can buy the pans for $5 each. You need two pans, more than that won't cook evenly in a regular oven. The liners are usually $2 for 50 liners. Cake mixes are about a dollar each and they made them smaller recently, so you need 5. A dozen eggs, $2. A bottle of veg. oil, $3. 8 lbs powdered sugar, $10 (unless you have a Sams membership, theirs is cheaper). Shortening, $3. Butter $3. Vanilla, $3. Food colors, $3. Piping bags $6 (for pack of 12 disposables, size lg). Jumbo star tip (wilton 1D or similar) $3. So it would be about $55 to make your own.

If you used premade frosting and smeared it on with a knife, you could make them for less. But they wouldn't look as pretty as the ones from the store, if that's a consideration.

If you don't have a mixer, you should buy them already made. If you have a mixer and you're going to need to make cupcakes for other occasions, then it makes sense to buy the pans and the decorating bags, food colors and star tip so you have the supplies to make them in the future.

The other consideration is time and storage space. Cupcakes dry out pretty quickly, so it would be best to make them the day of the event, or if you need to make them ahead of time, freeze them unfrosted, thaw the day of the event and frost them then. You will also have to transport them if the party isn't at your house, which means you will need several boxes. I usually buy a large moving box (walmart has them in the stationary aisle) and cut it down to make two sturdy trays. Each holds about 3 dozen cupcakes, maybe a few more.
Reply With Quote Quick reply to this message
 
Old 06-05-2014, 11:36 AM
 
206 posts, read 654,742 times
Reputation: 96
Buy them, it doesn't make sense to buy the pans/materials if you are never going to bake cupcakes again. Plus, what if have problems with baking and they don't come out well, not worth going through that stress.
Reply With Quote Quick reply to this message
 
Old 06-05-2014, 11:42 AM
 
11,694 posts, read 16,437,401 times
Reputation: 16330
For that price you cannot make them, frost them and have them ready for presentation. I would take them out of the containers and use platters to serve.
Reply With Quote Quick reply to this message
 
Old 06-05-2014, 11:49 AM
 
Location: In a house
13,258 posts, read 34,604,245 times
Reputation: 20198
Quote:
Originally Posted by Hedgehog_Mom View Post
You can buy the pans for $5 each. You need two pans, more than that won't cook evenly in a regular oven. The liners are usually $2 for 50 liners. Cake mixes are about a dollar each and they made them smaller recently, so you need 5. A dozen eggs, $2. A bottle of veg. oil, $3. 8 lbs powdered sugar, $10 (unless you have a Sams membership, theirs is cheaper). Shortening, $3. Butter $3. Vanilla, $3. Food colors, $3. Piping bags $6 (for pack of 12 disposables, size lg). Jumbo star tip (wilton 1D or similar) $3. So it would be about $55 to make your own.

If you used premade frosting and smeared it on with a knife, you could make them for less. But they wouldn't look as pretty as the ones from the store, if that's a consideration.

If you don't have a mixer, you should buy them already made. If you have a mixer and you're going to need to make cupcakes for other occasions, then it makes sense to buy the pans and the decorating bags, food colors and star tip so you have the supplies to make them in the future.

The other consideration is time and storage space. Cupcakes dry out pretty quickly, so it would be best to make them the day of the event, or if you need to make them ahead of time, freeze them unfrosted, thaw the day of the event and frost them then. You will also have to transport them if the party isn't at your house, which means you will need several boxes. I usually buy a large moving box (walmart has them in the stationary aisle) and cut it down to make two sturdy trays. Each holds about 3 dozen cupcakes, maybe a few more.
I can get the pans for $1 each at the dollar store. A package of 50 cupcake paper cups for $1 each at the dollar store. Cake mixes - the supermarket has a sale on devil's food cake mix for $1 each so I'd get 5 of those. Dozen eggs - 1.49 for large at the supermarket. Bottle of oil - $1.29 at the supermarket.

For frosting - 1 package Baker's unsweetened chocolate squares - $4 for 8 1-ounce squares, you only need 4 of them for a 100-cupcake batch of frosting.
2 cups sugar - maybe 75 cents - and if I don't have that already in the house, it means I need to buy sugar anyway so I wouldn't even count that toward this project.
1 box of corn starch - I think you can get a box of Argo for $2.
Two sticks of butter - $1.79
Vanilla 2 tablespoons total - another one of those "if you don't have a bottle in the house already, you need to buy some so let's not even bother counting this toward the project" things.
No food colors. No piping bags. Let's go crazy though and pick up a jar of colored sprinkles for $2.99

No need for a mixer - we'll assume you possess a wooden spoon in your house somewhere that is suitable for mixing ingredients in a bowl. We'll also assume you possess a mixing bowl, and a measuring cup that marks volume from 1/4 to 1 cup, and a set of measuring spoons.

Total cost: under $30

You can transport them on sturdy Dixie plates double-stacked in a box you get free from Costco/BJ's/Sam's. You can cover them with waxed paper, and then covered again with tin foil. They'll stay moist for around 4 days.
Reply With Quote Quick reply to this message
 
Old 06-05-2014, 01:08 PM
 
642 posts, read 908,484 times
Reputation: 568
Borrow the pans/utensils from a neighbor/friend. Give them some cupcakes in return :-) Get all the ingredients you can from the bulk containers. Buy good wholesome ingredients excluding things like trans fat and artificial dyes. Save the people you serve from the ingredients in most grocery store bakeries and be a hit with the superior flavor and health you'll achieve.
Reply With Quote Quick reply to this message
 
Old 06-05-2014, 01:20 PM
 
Location: IL
2,992 posts, read 4,254,994 times
Reputation: 3071
lots of work, not a lot of savings.
Reply With Quote Quick reply to this message
 
Old 06-05-2014, 01:34 PM
 
Location: San Antonio, TX
10,860 posts, read 18,875,631 times
Reputation: 25110
Quote:
Originally Posted by AnonChick View Post
I can get the pans for $1 each at the dollar store. A package of 50 cupcake paper cups for $1 each at the dollar store. Cake mixes - the supermarket has a sale on devil's food cake mix for $1 each so I'd get 5 of those. Dozen eggs - 1.49 for large at the supermarket. Bottle of oil - $1.29 at the supermarket.

For frosting - 1 package Baker's unsweetened chocolate squares - $4 for 8 1-ounce squares, you only need 4 of them for a 100-cupcake batch of frosting.
2 cups sugar - maybe 75 cents - and if I don't have that already in the house, it means I need to buy sugar anyway so I wouldn't even count that toward this project.
1 box of corn starch - I think you can get a box of Argo for $2.
Two sticks of butter - $1.79
Vanilla 2 tablespoons total - another one of those "if you don't have a bottle in the house already, you need to buy some so let's not even bother counting this toward the project" things.
No food colors. No piping bags. Let's go crazy though and pick up a jar of colored sprinkles for $2.99

No need for a mixer - we'll assume you possess a wooden spoon in your house somewhere that is suitable for mixing ingredients in a bowl. We'll also assume you possess a mixing bowl, and a measuring cup that marks volume from 1/4 to 1 cup, and a set of measuring spoons.

Total cost: under $30

You can transport them on sturdy Dixie plates double-stacked in a box you get free from Costco/BJ's/Sam's. You can cover them with waxed paper, and then covered again with tin foil. They'll stay moist for around 4 days.

Prices might vary somewhat by area. I bake in volume fairly often and have to be able to calculate my cost on an order. I also have to plan for the things like sugar and vanilla that seem like they only take a little bit and might not be worth counting, but do add up on larger orders. I've made cakes that took a couple hundred dollars worth of ingredients...on that kind of order you learn to account for the sugar, vanilla, oil, baking spray, etc. because you don't want to end up not charging enough which amounts to working for free.

I think we were picturing a different sort of final product though...the cupcakes I make usually have a 2" swirl of frosting on top and can't be double-stacked. That's also why I need 8 lbs of 10x sugar to frost 96 cupcakes. You can make the swirls a little smaller (leave a ring of cake showing between the cupcake wrapper and where the icing starts) and maybe get by with 6lbs of sugar, but then the cupcakes will dry out faster. I can't make buttercream without a mixer either...you must have arms like Popeye if you can do it
Reply With Quote Quick reply to this message
 
Old 06-05-2014, 01:38 PM
 
Location: Alaska
4,946 posts, read 4,336,411 times
Reputation: 7087
If you decide to go with purchasing them, have you checked with a local bakery? They may be more economical, flexible and taste better. Just a thought.
Reply With Quote Quick reply to this message
Please register to post and access all features of our very popular forum. It is free and quick. Over $68,000 in prizes has already been given out to active posters on our forum. Additional giveaways are planned.

Detailed information about all U.S. cities, counties, and zip codes on our site: City-data.com.


Reply
Please update this thread with any new information or opinions. This open thread is still read by thousands of people, so we encourage all additional points of view.

Quick Reply
Message:

Over $104,000 in prizes was already given out to active posters on our forum and additional giveaways are planned!

Go Back   City-Data Forum > General Forums > Food and Drink
Follow City-Data.com founder on our Forum or

All times are GMT -6.

2005-2018, Advameg, Inc.

City-Data.com - Archive 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35 - Top