U.S. CitiesCity-Data Forum Index
Go Back   City-Data Forum > General Forums > Food and Drink
 [Register]
Please register to participate in our discussions with 2 million other members - it's free and quick! Some forums can only be seen by registered members. After you create your account, you'll be able to customize options and access all our 15,000 new posts/day with fewer ads.
View detailed profile (Advanced) or search
site with Google Custom Search

Search Forums  (Advanced)
Reply Start New Thread
 
Old 06-07-2014, 07:59 PM
 
Location: Currently living in Reddit
5,655 posts, read 5,468,050 times
Reputation: 7260

Advertisements

Quote:
Originally Posted by Clemencia53 View Post
You can make pad thai pretty cheap at home. I've even made it by first having to soak the tamarind pods.

They put in the whole cost of each ingredient into the dish. You are not going to use a whole bottle of fish sauce to make pad thai.
Their point was that unless you cook a lot of Thai and SE Asian dinners, you're going to end up with a bottle of fish sauce in your cupboard for awhile.

And let's face it, if you're ordering Pad Thai, odds are pretty good you're not cooking a lot of SE Asian food because you'd be cooking a million other more interesting dishes with your fish sauce.
Reply With Quote Quick reply to this message

 
Old 06-07-2014, 09:09 PM
 
5,413 posts, read 4,823,062 times
Reputation: 9351
Quote:
Originally Posted by nmnita View Post
wow, I don't know where you live but we get them here for between .99 and $1.29 lb at Sam's and on sale for about $1.29, so a 5 lb chicken is going to cost about $6.00. The rotisserie chickens here run about $4.99 to $6.99, depending on where we get them. The only place we have paid an higher price was outside Toronto 2 years ago: $14.00 for one, I think and it wasn't even decent.
I just looked at the 3 I have in the freezer...all were purchased on sale for 1.29$ a pound...regular price varied from 2.99 to 3.69 around Madison WI (we are currently moving up here from NC - prices were a tad cheaper for chicken there).....so I wasn't far off the mark.

I found prepared rotisserie chickens to be cheaper in NC...running about 5.99 to 6.50 and many shops offered them on special at least one day a week, every week, down to 4.99 or cheaper. Here they are 6.99 to 7.99 regular .... and they seldom go on sale.
Reply With Quote Quick reply to this message
 
Old 06-08-2014, 05:11 AM
 
2,442 posts, read 1,799,487 times
Reputation: 4644
Quote:
Originally Posted by mainebrokerman View Post
I've seen the organic free range rotisserie chickens at 17.99 each

talk about an ankle-grabber!!
A pastured chicken costs me about $12-14 total. It's cheaper per pound than most cuts because it's mostly bones.

Lamb is no more expensive than beef. I bought lamb shoulder chops (grass fed) at Whole Foods for $6 a pound yesterday. The grassfed beef steak was $2something a pound.

The cheeseburger one is just stupid. $12-15 for one tomato ($1 max), a few cents worth of lettuce, quarter of a pound of ground beef ($1.75 for grass fed) a bun (dunno how much, lets exxagerate with $1), a slice of cheese ($5 a pound, say 50 cents). That's $5 max. Which is about what you pay at five guys.

Last edited by WildColonialGirl; 06-08-2014 at 05:22 AM..
Reply With Quote Quick reply to this message
 
Old 06-08-2014, 05:24 AM
 
Location: Bella Vista, Ark
69,353 posts, read 79,541,504 times
Reputation: 38690
Quote:
Originally Posted by WildColonialGirl View Post
A pastured chicken costs me about $12-14 total. It's cheaper per pound than most cuts because it's mostly bones.

Lamb is no more expensive than beef. I bought lamb shoulder chops (grass fed) at Whole Foods for $6 a pound yesterday. The grassfed beef steak was $2something a pound.

The cheeseburger one is just stupid. $12-15 for one tomato ($1), a few cents worth of lettuce, quarter of a pound of ground beef ($1.75 for grass fed) a bun (dunno how much, lets exxagerate with $1), a slice of cheese ($5 a pound, say 50 cents). That's $5 max. Which is about what you pay at five guys.
I guess when we are talking organic or grass fed, free range, whatever we are talking about totally different pricing. The majority of us buy from our major markets and do not always buy top of the line. Now, as for lamb, yes, I have noticed, just recently Lamb is about the same price as beef, but remember, spring is lamb season.
Reply With Quote Quick reply to this message
 
Old 06-08-2014, 05:37 AM
 
Location: oHIo
613 posts, read 570,578 times
Reputation: 1305
Quote:
Originally Posted by sskink View Post
Their point was that unless you cook a lot of Thai and SE Asian dinners, you're going to end up with a bottle of fish sauce in your cupboard for awhile.

And let's face it, if you're ordering Pad Thai, odds are pretty good you're not cooking a lot of SE Asian food because you'd be cooking a million other more interesting dishes with your fish sauce.
Try decades
Reply With Quote Quick reply to this message
 
Old 06-08-2014, 08:18 AM
 
11,722 posts, read 16,473,515 times
Reputation: 16449
Are they factoring the wine for the cook in? Even at the local higher end store in DFW Marketplace do you not to those take out prices.
Reply With Quote Quick reply to this message
 
Old 06-08-2014, 12:37 PM
 
17,168 posts, read 22,199,672 times
Reputation: 31299
Quote:
Originally Posted by WildColonialGirl View Post
A pastured chicken costs me about $12-14 total. It's cheaper per pound than most cuts because it's mostly bones.

Lamb is no more expensive than beef. I bought lamb shoulder chops (grass fed) at Whole Foods for $6 a pound yesterday. The grassfed beef steak was $2something a pound.

The cheeseburger one is just stupid. $12-15 for one tomato ($1 max), a few cents worth of lettuce, quarter of a pound of ground beef ($1.75 for grass fed) a bun (dunno how much, lets exxagerate with $1), a slice of cheese ($5 a pound, say 50 cents). That's $5 max. Which is about what you pay at five guys.
lamb is no more expensive than beef??

the shoulder chops you bought is about the cheapest cut of lamb there is, but it is 30-40%bone

so a $6lb shoulder lamb steak is actually over 9lb for what you are actually eating and that's shoulder out of the chuck

I like lamb, but is is wayyy more expensive than beef- what is a lamb rib chop 19.99lb?
what are lamb kabobs 16.99lb??
what is ground lamb 7.99lb??

beef is still reasonable if you cook it yourself

if ground chuck is 4.00lb then a quarter lb patty is still only 1 dollar

ruby Tuesdays burgers are 7.99-8,99 each

much cheaper to grill your own at 1.00 a 1/4lb patty
Reply With Quote Quick reply to this message
 
Old 06-08-2014, 12:43 PM
 
Location: Montreal, Quebec
15,087 posts, read 11,528,893 times
Reputation: 9699
Quote:
Originally Posted by mainebrokerman View Post
lamb is no more expensive than beef??

the shoulder chops you bought is about the cheapest cut of lamb there is, but it is 30-40%bone

so a $6lb shoulder lamb steak is actually over 9lb for what you are actually eating and that's shoulder out of the chuck

I like lamb, but is is wayyy more expensive than beef- what is a lamb rib chop 19.99lb?
what are lamb kabobs 16.99lb??
what is ground lamb 7.99lb??

beef is still reasonable if you cook it yourself

if ground chuck is 4.00lb then a quarter lb patty is still only 1 dollar

ruby Tuesdays burgers are 7.99-8,99 each

much cheaper to grill your own at 1.00 a 1/4lb patty
Lamb is REALLY expensive here. A small lamb leg will run you about $50.
Reply With Quote Quick reply to this message
 
Old 06-08-2014, 06:25 PM
 
Location: Western Oregon
1,379 posts, read 1,226,887 times
Reputation: 1268
Quote:
Originally Posted by weltschmerz View Post
Lamb is REALLY expensive here. A small lamb leg will run you about $50.
About 30-some for a lamb leg here.

But when I lived in the Seattle area I could get thick lamb leg slices for about 4-5 bucks a pound. That was great.
Reply With Quote Quick reply to this message
 
Old 06-09-2014, 12:31 AM
 
Location: Brawndo-Thirst-Mutilator-Nation
15,199 posts, read 15,232,299 times
Reputation: 10940
The Hipster/free-range/organic chickens are very spendy, even at the cheaper grocers.

Marked-down Walmart chicken = 3 - 5 bucks
regularly priced chicken = 5 - 8 bucks
Hipster/organic/fru-fru chicken = 9 - 15 bucks
Reply With Quote Quick reply to this message
Please register to post and access all features of our very popular forum. It is free and quick. Over $68,000 in prizes has already been given out to active posters on our forum. Additional giveaways are planned.

Detailed information about all U.S. cities, counties, and zip codes on our site: City-data.com.


Reply
Please update this thread with any new information or opinions. This open thread is still read by thousands of people, so we encourage all additional points of view.

Quick Reply
Message:

Over $104,000 in prizes was already given out to active posters on our forum and additional giveaways are planned!

Go Back   City-Data Forum > General Forums > Food and Drink
Similar Threads
Follow City-Data.com founder on our Forum or

All times are GMT -6.

2005-2018, Advameg, Inc.

City-Data.com - Archive 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35 - Top