U.S. CitiesCity-Data Forum Index
Go Back   City-Data Forum > General Forums > Economics > Frugal Living
 [Register]
Please register to participate in our discussions with 2 million other members - it's free and quick! Some forums can only be seen by registered members. After you create your account, you'll be able to customize options and access all our 15,000 new posts/day with fewer ads.
View detailed profile (Advanced) or search
site with Google Custom Search

Search Forums  (Advanced)
Reply Start New Thread
 
Old 05-13-2016, 07:08 PM
 
569 posts, read 337,179 times
Reputation: 274

Advertisements

If you have a rice cooker, then rices could be inexpensive. A palm-ful of rices could spare you a meal. Adding some vegies or curry powders to make them more tasty.

You could consider the rice cuisines are Mexican. The Spanish eat rices, too. The Romans also.

I don't know how they make their rices. But I use my rice cooker.

Reply With Quote Quick reply to this message

 
Old 05-14-2016, 12:21 AM
 
24,726 posts, read 26,794,844 times
Reputation: 22718
Quote:
Originally Posted by UrbanCrossroads View Post
And by "cheap" I mean that it costs about $2.00 or less. What else other than a pack of Ramen noodles can be bought for cheap?
Lentils and other beans...and they're much better for you than ramen noodles.
Reply With Quote Quick reply to this message
 
Old 05-14-2016, 07:37 PM
 
1,316 posts, read 1,119,238 times
Reputation: 1927
Quote:
Originally Posted by TabulaRasa View Post
Dried legumes. Various beans, lentils, etc.

More bang for your buck than ramen.
Yep, those beans really give you a BANG out of the rear end......
Reply With Quote Quick reply to this message
 
Old 05-15-2016, 10:35 AM
 
Location: San Francisco Bay Area
11,414 posts, read 13,961,436 times
Reputation: 10924
Rice, beans (canned or dried), peanut butter, ramen, canned tuna, veggies, chicken breast (on sale), tortillas.
Reply With Quote Quick reply to this message
 
Old 05-15-2016, 10:51 AM
 
6,999 posts, read 6,635,326 times
Reputation: 5274
Quote:
Originally Posted by UrbanCrossroads View Post
And by "cheap" I mean that it costs about $2.00 or less. What else other than a pack of Ramen noodles can be bought for cheap?
If you live near an Aldi's, you might try them. They stock their exclusive private-label brands which are much lower in price. Some people swear by them (never been to one), or perhaps, they've grown accustomed to the taste. The German supermarket chain has been building out in the US for several years now.
Reply With Quote Quick reply to this message
 
Old 05-15-2016, 04:43 PM
 
2,442 posts, read 1,797,337 times
Reputation: 4644
Bananas and carrots are very cheap. Frozen peas, too.

Quote:
Originally Posted by ccc123 View Post
Macaroni and cheese, canned fruit, hot dogs,
Normal pasta is cheaper than mac and cheese.
Reply With Quote Quick reply to this message
 
Old 05-18-2016, 06:44 AM
 
646 posts, read 516,228 times
Reputation: 1287
Quote:
Originally Posted by Chaffeetrekker View Post
Yep, those beans really give you a BANG out of the rear end......
Using the rocket propulsion principle, it helps you walk faster.
Probably have some before participating in a sprint.

BTW, it is advisable to cook beans with garlic and ginger, which help in digestion.

Last edited by nirvana07; 05-18-2016 at 06:47 AM.. Reason: added to the post
Reply With Quote Quick reply to this message
 
Old 05-18-2016, 08:39 AM
 
294 posts, read 214,411 times
Reputation: 421
Quote:
Originally Posted by CPPU12345 View Post
If you have a rice cooker, then rices could be inexpensive. A palm-ful of rices could spare you a meal. Adding some vegies or curry powders to make them more tasty.

You could consider the rice cuisines are Mexican. The Spanish eat rices, too. The Romans also.

I don't know how they make their rices. But I use my rice cooker.

And even if you don't have a rice cooker, it's easy to cook it on a pot or even an electric skillet
Reply With Quote Quick reply to this message
 
Old 05-21-2016, 02:28 PM
 
Location: too far from the sea
17,996 posts, read 17,150,498 times
Reputation: 30138
I nuke rice by putting it in a bowl with a loose cover. Nuke several times, stopping to make sure it hasn't boiled over. Then serve it in the bowl.

Trader Joe's had bananas for 29 cents/pound the other day!

Buy what's in season and it will be cheaper.
__________________
my posts as moderator will be in red. Moderator: Health&Wellness~Genealogy. The Rules--read here>>> TOS. If someone attacks you, do not reply. Hit REPORT.
Reply With Quote Quick reply to this message
 
Old 05-22-2016, 05:08 PM
 
Location: We_tside PNW (Columbia Gorge) / CO / SA TX / Thailand
20,793 posts, read 37,464,612 times
Reputation: 20848
Ramen should be <$0.15 per package or you need to improve your shopping skills.

As mentioned legumes, fruits, veggies, Oatmeal (I use steel-cut) is far better for you and better value per nutrient than Ramen.

Talk to your produce guy, and buy his culls (stuff that is bruised/ damaged)

Buy "in season". I can get $0.19/# pears and apples, You can also 'glean' fresh produce for free from growers. Cheaper than 'growing your own'
Reply With Quote Quick reply to this message
Please register to post and access all features of our very popular forum. It is free and quick. Over $68,000 in prizes has already been given out to active posters on our forum. Additional giveaways are planned.

Detailed information about all U.S. cities, counties, and zip codes on our site: City-data.com.


Reply
Please update this thread with any new information or opinions. This open thread is still read by thousands of people, so we encourage all additional points of view.

Quick Reply
Message:

Over $104,000 in prizes was already given out to active posters on our forum and additional giveaways are planned!

Go Back   City-Data Forum > General Forums > Economics > Frugal Living
Similar Threads
Follow City-Data.com founder on our Forum or

All times are GMT -6.

2005-2018, Advameg, Inc.

City-Data.com - Archive 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35 - Top