U.S. CitiesCity-Data Forum Index
Go Back   City-Data Forum > General Forums > Economics > Frugal Living
 [Register]
Please register to participate in our discussions with 2 million other members - it's free and quick! Some forums can only be seen by registered members. After you create your account, you'll be able to customize options and access all our 15,000 new posts/day with fewer ads.
View detailed profile (Advanced) or search
site with Google Custom Search

Search Forums  (Advanced)
Reply Start New Thread
 
Old 02-19-2017, 11:32 AM
 
9,271 posts, read 4,734,254 times
Reputation: 6014

Advertisements

I would get a whole chicken for less than $4 here and a dozen of eggs. Then the rest for carrots, beans, rice, onions. I assume sugar and flour are in the pantry.
Reply With Quote Quick reply to this message

 
Old 02-19-2017, 11:42 AM
Status: "I am in preparation mode!" (set 4 days ago)
 
5,513 posts, read 5,494,602 times
Reputation: 4210
That is a tough budget. I am bearly making it with $40.00 a week.

Let's see.

Brown Rice $1.29
Beans $.59 times 2
Vegetables $1.09
Oatmeal $1.67
Juice $2.59
Tostitos $1.99

I guess this is what you call poverty. I would not be a very happy camper if I had this budget.

Thankfully, I get to eat chicken and shrimp this week.
Reply With Quote Quick reply to this message
 
Old 02-19-2017, 10:39 PM
 
Location: Left coast
2,321 posts, read 1,054,556 times
Reputation: 3211
pork chops half off at Safeway ( .75 a pound ) 3 lbs , potatoes 10 lb sack at Costco for .25 a lb, 2 dozen eggs at Grocery outlet for .89 each-- diced tomatoes with celery and onion for .69 each at grocery outlet (4 cans) that puts me at 9.98 for the week.... I'm small so that should do it, plenty of ketchup and garlic salt - its still winter but usually I have plenty of greens, and collards from the garden to eat too... the main thing is I need my protein.
Reply With Quote Quick reply to this message
 
Old 02-20-2017, 09:30 AM
 
2,062 posts, read 1,324,398 times
Reputation: 2612
This is awesome. Maybe I should meal plan more often to save
Reply With Quote Quick reply to this message
 
Old 02-20-2017, 11:51 AM
 
Location: Southern California
212 posts, read 127,775 times
Reputation: 725
How funny!! I just had to do this last week, albeit with a bit more budget. I don't like to owe the government anything, so I paid my entire tax bill (State and Fed) and ended up with $18 (rounded down from $18.74) in my account for 6 days until my paycheck. I have a savings with 3 months of living expenses in it and I have a credit card. However, I make it a rule never to touch either one unless it is a dire emergency.


I bought:


1/2 gallon of milk - $2
a dozen eggs - $1.89 on sale
Bananas, apples and oranges - 2 each (1 fruit each day) $3.50
loaf of wheat bread - $1.00 on sale
2 cans of tuna - $1.78
1 lb. of ground turkey - $3
Spaghetti Noodles (cook and then coat with butter) - $1


***I already had rice, peanut butter, boxed pasta, butter, tea (I will buy tea before I buy food!!!), a block of cheddar cheese and some frozen mixed vegetables.***


I actually ended up with 2-3 dollars leftover in my account and I never went too hungry.
Reply With Quote Quick reply to this message
 
Old 02-20-2017, 12:40 PM
 
Location: North State (California)
28,078 posts, read 2,188,609 times
Reputation: 9824
2 doz eggs $2 (dollar tree)
bunch of greens .99
lump of cheese $3
carrots & celery $2 ( a buck each)
chicken thighs or legs whatever is on sale find a pack for $2

I would make some frittatas with the eggs cheese & green veg, & some egg salad for lunch.

Chicken would be roasted & eat for a few meals, save bones & make a nice thick soup with lots of carrots & celery & add whatever legumes are in the pantry ( we always have dry beans & lentils) & maybe some rice or pasta whatever is in the pantry.
Reply With Quote Quick reply to this message
 
Old 02-20-2017, 12:49 PM
 
4,796 posts, read 1,351,350 times
Reputation: 4769
I certainly wouldn't waste money on lettuce or celery, which have little nutritional value.

I'd probably start with:
a pack of chicken quarters at 50c a pound or so
a dozen eggs
a half-gallon of milk
potatoes
carrots
onions

I think the real issue would be to check out sales
Reply With Quote Quick reply to this message
 
Old 02-20-2017, 04:49 PM
 
Location: North State (California)
28,078 posts, read 2,188,609 times
Reputation: 9824
I love celery & find it adds a lot of flavor, for little money.
Reply With Quote Quick reply to this message
 
Old 02-20-2017, 05:10 PM
 
2,412 posts, read 1,177,318 times
Reputation: 5719
Couldn't even start to do a week on $10 where I live up north. Any kind of chicken unless it is MUCH less than a pound or on sale (when you might save a dollar or two) will come to almost the $10 if not more. Celery is generally around the $2.99 mark as is a pound of carrots. A decent size onion would run you over $1.50. A small bag of potatoes is close to $4. One sweet potato would be cheaper (but not go as far) and may cost around $2 or so. Ground pork - 12 oz. $6.99 is probably the best meat choice for under $10 and I can stretch that for several days but not a whole week.


In NC though I could probably make $10 last a week IF I wanted to (and I rarely do of course), as long as I had all the condiments and basics on hand including rice. Chicken $5, onion $1, carrots $2, ginger <$1, garlic <$1 = 7 days worth of 1 (non-soupy) meal and 6 soups in various flavours (with the condiments/vinegars/homegrown herbs/etc. I already have on hand). Lord help me though if I run out of coffee or tea during that week. And I won't be eating any lunch .. just dinner. I never eat breakfast so that helps.


Face it .. it can be done but variety would probably suffer a lot.
Reply With Quote Quick reply to this message
 
Old 02-20-2017, 06:00 PM
 
5,470 posts, read 8,160,530 times
Reputation: 7274
I spent $12 today, for the next 9 days.

I got some garlic knots (I could bake them from scratch but don't feel like it.)
A bag of candy, some combo snacks on sale, and some fruit.

I could do this because I have a chest freezer full of food.
Including a pig I bought and butchered, food I grew in the garden and canned, fruit I picked and froze or canned.

I don't buy food (Except convinance or fresh when not in season or grown locally) for this week, but for months and even a year from now.

I made a big pot of chili in the fall, and I'm still eating on it. (Canned in pints)

Plan ahead and you'll find you don't have to live hand to mouth.
Reply With Quote Quick reply to this message
Please register to post and access all features of our very popular forum. It is free and quick. Over $68,000 in prizes has already been given out to active posters on our forum. Additional giveaways are planned.

Detailed information about all U.S. cities, counties, and zip codes on our site: City-data.com.


Reply
Please update this thread with any new information or opinions. This open thread is still read by thousands of people, so we encourage all additional points of view.

Quick Reply
Message:

Over $104,000 in prizes was already given out to active posters on our forum and additional giveaways are planned!

Go Back   City-Data Forum > General Forums > Economics > Frugal Living
Follow City-Data.com founder on our Forum or

All times are GMT -6.

2005-2018, Advameg, Inc.

City-Data.com - Archive 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35 - Top