U.S. CitiesCity-Data Forum Index
Go Back   City-Data Forum > General Forums > Economics > Frugal Living
 [Register]
Please register to participate in our discussions with 2 million other members - it's free and quick! Some forums can only be seen by registered members. After you create your account, you'll be able to customize options and access all our 15,000 new posts/day with fewer ads.
View detailed profile (Advanced) or search
site with Google Custom Search

Search Forums  (Advanced)
Reply Start New Thread
 
Old 03-07-2017, 12:19 PM
 
485 posts, read 234,776 times
Reputation: 764

Advertisements

Fun!!

$0.99 (have gotten $0.79 a few times too) for doz eggs.
(Great for egg breakfast n egg drop soup lunches etc.)

$0.99 loaf of bread.

2x $0.70 ($1.40) of a lb pasta.
(Good for over a week use 8-10 times so say $1 for da week)

$0.69 - $0.79 a lb thigh meat chicken
(10 lb bag but last over a week)
So ard 5lb for da week... @$3.50

A bag of carrots at $0.70 lb.
A Celery at $0.99
Onion bag $1.29

Things I can make...
Basic Chicken pasta soup good for 2 dinners n a lunch
Onion egg scramble egg pasta
Chicken n pasta
Onion, carrot, celery n chicken (pasta optional) stir fry.
Egg drop soup
Fried egg sandwich
Leftover chicken sandwich
French toasts
Etc.
Reply With Quote Quick reply to this message

 
Old 03-07-2017, 06:42 PM
Status: "I am in preparation mode!" (set 5 days ago)
 
5,514 posts, read 5,496,825 times
Reputation: 4210
Quote:
Originally Posted by Romaneats View Post
Fun!!

$0.99 (have gotten $0.79 a few times too) for doz eggs.
(Great for egg breakfast n egg drop soup lunches etc.)

$0.99 loaf of bread.

2x $0.70 ($1.40) of a lb pasta.
(Good for over a week use 8-10 times so say $1 for da week)

$0.69 - $0.79 a lb thigh meat chicken
(10 lb bag but last over a week)
So ard 5lb for da week... @$3.50

A bag of carrots at $0.70 lb.
A Celery at $0.99
Onion bag $1.29

Things I can make...
Basic Chicken pasta soup good for 2 dinners n a lunch
Onion egg scramble egg pasta
Chicken n pasta
Onion, carrot, celery n chicken (pasta optional) stir fry.
Egg drop soup
Fried egg sandwich
Leftover chicken sandwich
French toasts
Etc.
We do not have prices that low where I live.
Reply With Quote Quick reply to this message
 
Old 03-07-2017, 06:44 PM
Status: "I am in preparation mode!" (set 5 days ago)
 
5,514 posts, read 5,496,825 times
Reputation: 4210
Quote:
Originally Posted by Wintergirl80 View Post
Those prices you shared would never be that low where I live.

Cheapest I'd buy for the week:

1/2 gal milk $2
1 doz egg $2.50
1 bag of brown rice $1.69
1 bag of Black Beans $1
A bunch of Bananas $1.50
Oats in bulk enough for breakfast $2
couple cans of tuna $2
a head of red leaf lettuce $2
1 bag carrots (whole) $1.50

I'd make homemade GF bread for...tuna sandwich and fried egg sandwich

also have:
tuna salad over lettuce
carrots
rice, beans
oats/fresh banana for breakfast

I'd also need some hot tea/coffee each day.

I hope you don't have to spend $10 for long, that is a tough budget.
Good!
Reply With Quote Quick reply to this message
 
Old 03-09-2017, 07:21 AM
 
4,328 posts, read 4,426,600 times
Reputation: 3308
Just go on a 7 day water fast, voila. $0 spent.
Reply With Quote Quick reply to this message
 
Old 03-09-2017, 11:53 AM
 
Location: Pac. NW
1,865 posts, read 1,337,938 times
Reputation: 3214
I could buy a pallet of Ramen Noodles (on sale of course).
Reply With Quote Quick reply to this message
 
Old 03-09-2017, 05:56 PM
 
1,012 posts, read 947,852 times
Reputation: 2055
Quote:
Originally Posted by evening sun View Post
I am not a chili snob, so we do eat it. It is not as good as home made, but it is a convenience & cheap food to keep on hand.

One can for the two of us is a lunch, at a buck a can. Or over rice it can be a dinner. This thread is about cheap meal ideas, not gourmet cooking.
Our CostCo sells a box of an Indian lentil stew-type thing that tastes just like chili, only better. And it's vegetarian. You can buy the individual packets of it at other stores, but they're expensive. If you get it at CostCo, it's quite reasonable at something like $8 for six packets. One packet will serve two people, if served over rice or pasta. And no weird ingredients or fillers.

The packaging is yellow, but I don't recall the brand.
Reply With Quote Quick reply to this message
 
Old 03-10-2017, 10:55 AM
 
Location: Kansas
19,189 posts, read 14,062,995 times
Reputation: 18141
Quote:
Originally Posted by chiluvr1228 View Post
I would make chicken & dumplings the first night. The second night add orzos or pastina for a chicken soup. Use leftover chicken for chicken salad assuming I had mayo & leftover celery from the soup for a lunch or two. Escarole & cannellini one night. So I have 4, maybe 5 nights of food, maybe a few lunches and nothing for breakfast. :-(




Chicken $4.00
Celery $1.29
Orzos $1.69
Cannellini $1.39
Pasta w/ Evoo $1.29
$9.66


I would never been able to make it for a week on $10 unless I already had coffee, cream, butter & olive oil in the pantry.


This is exactly why so many poor people have weight issues. It's hard to eat healthy when you don't have a lot of money to buy fruits, vegetables & meat.
Many poor people have weight issues because they buy soda, frozen pizzas and snack cakes, which are not inexpensive. I have noticed that the stores put out the cold roasted chickens, sandwiches, etc in bulk since while a hot roasted chicken can't be purchased with food stamps - these items have red stickers saying they qualify for food stamp purchases. Compare that to buying a whole chicken and cutting/cooking yourself.

Meat is also not a necessity.

Dry beans and cook it yourself rice, the old standby.
Reply With Quote Quick reply to this message
 
Old 03-11-2017, 03:57 AM
 
3,460 posts, read 1,980,913 times
Reputation: 7854
Quote:
Originally Posted by Romaneats View Post
Fun!!

$0.99 (have gotten $0.79 a few times too) for doz eggs.
(Great for egg breakfast n egg drop soup lunches etc.)

$0.99 loaf of bread.

2x $0.70 ($1.40) of a lb pasta.
(Good for over a week use 8-10 times so say $1 for da week)

$0.69 - $0.79 a lb thigh meat chicken
(10 lb bag but last over a week)
So ard 5lb for da week... @$3.50

A bag of carrots at $0.70 lb.
A Celery at $0.99
Onion bag $1.29

Things I can make...
Basic Chicken pasta soup good for 2 dinners n a lunch
Onion egg scramble egg pasta
Chicken n pasta
Onion, carrot, celery n chicken (pasta optional) stir fry.
Egg drop soup
Fried egg sandwich
Leftover chicken sandwich
French toasts
Etc.
Hmmm, EXACTLY what I was thinking....lets up the anti to ADD to the thread, and see WHAT one is going to DO with the items bought for a week's $10.00 worth of stuff for meals ALSO! LEt's see some basic recipes too! {no need to get descriptive with exact recipe unless you want to!}

Let's assume you have one or two people to cook for and you have your $10 budget. Now, WHAT are you going to cook with those $10 items for the week?

No fair adding "ramen noodles for lunch"!! lol

I'll look tomorrow at the sales paper, but I will give you an example: a $3.50 chicken, gives me at least 3 meals, plus a lunch, with some added purchases as described:

I bought: 1 chicken fryer: $3.50, 2 @ .59c cans of broth, one $1 bag of carrots, one $.99 bag of noodles {$6.67 so far}, one bag $1.99 potatoes {$8.66 with left over funds for "other" for other meals I don't know yet}

1} roast that bird! Provides 2 leg/thigh for dinner 2 with a part of a bag of $1.00 carrots for veggie, and left over bread "heals" used to make stuffing. COst $3.75.

2}USe one side of the breast meat to make chicken salad for lunch, with some celery {assumed bought @ $1.99 last week and and on hand}, and 1 onion already on hand and mayo/mustard {since condiments are already in existence, the mayo/must included} Cost: $0.00 this week. {still have one breast side left}

3} remove all remaining breast meat and chicken, and make a broth with the boiled bones {wing tips, bones, neck meat}, but I add 2 $0.59 cans of chicken broth to make a soup with carrots, celery, onions and potatoes {if desired} with some rosemary, thyme, parsley, garlic and onion powder and a handful of a bag of noodles, {out of a $0.99 cent bag, about a $0.25 worth} . Cost $1.53

4} I've always had a LOT of chicken for the soup and have soup left over, so I thicken it with corn starch {or flour} and, voila! chicken STEW. Cost $0.00 {corn starch OR flour on hand}


ALL that with one chicken, of course it doesn't have to all be eaten in one week, one could freeze the deboned chicken and bones for soup/stew next week.

Yay! At least 3 meals for 2 and a lunch OR 4th dinner of chix salad sammies.

One could save the other breast meat half for later, or use it in the soup. OR have the breast meat {both sides} or the rest of the breast meat as something for a main protein part of another entree, as yet undetermined}

YUM!

Next time maybe I'l think of BEEF as the main course......

Lets see what we can do!


LEts See what we can do..
Reply With Quote Quick reply to this message
 
Old 03-11-2017, 04:30 AM
 
Location: Phoenix, AZ
11,456 posts, read 8,133,032 times
Reputation: 5674
1 dozen eggs (99 cents)
1 box of Bisquick ($4)
1 cantelope (80 cents)
Celery and onion ($1)
Reply With Quote Quick reply to this message
 
Old 03-11-2017, 04:32 AM
 
64,558 posts, read 66,100,109 times
Reputation: 42988
10 bucks barely gets me a lunch . i live on peanut butter and eggs for breakfast and even then i doubt i could do it for just one meal all week .

we typically spend 15 -20x that in a week .
Reply With Quote Quick reply to this message
Please register to post and access all features of our very popular forum. It is free and quick. Over $68,000 in prizes has already been given out to active posters on our forum. Additional giveaways are planned.

Detailed information about all U.S. cities, counties, and zip codes on our site: City-data.com.


Reply
Please update this thread with any new information or opinions. This open thread is still read by thousands of people, so we encourage all additional points of view.

Quick Reply
Message:

Over $104,000 in prizes was already given out to active posters on our forum and additional giveaways are planned!

Go Back   City-Data Forum > General Forums > Economics > Frugal Living
Follow City-Data.com founder on our Forum or

All times are GMT -6.

2005-2018, Advameg, Inc.

City-Data.com - Archive 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35 - Top