U.S. CitiesCity-Data Forum Index
Go Back   City-Data Forum > General Forums > Economics > Frugal Living
 [Register]
Please register to participate in our discussions with 2 million other members - it's free and quick! Some forums can only be seen by registered members. After you create your account, you'll be able to customize options and access all our 15,000 new posts/day with fewer ads.
View detailed profile (Advanced) or search
site with Google Custom Search

Search Forums  (Advanced)
Reply Start New Thread
 
Old 12-24-2018, 08:28 AM
 
Location: Nantahala National Forest, NC
19,668 posts, read 4,117,340 times
Reputation: 24893

Advertisements

Quote:
Originally Posted by Robinwomb View Post
Items I find are less costly:

dried beans
bulk grains (brown rice, millet, oats, couscous, barley...)
frozen fruits and vegetables
celery, onion, garlic, bananas, mushrooms, carrots, rutabaga, jicama, some lettuces and cabbages, collard greens, cauliflower
canned salmon, tuna, sardines (I buy wild caught and still find it to be relatively cheap and nutrient dense; I buy canned salmon with bones in for added calcium source)
potatoes, sweet potatoes
cornmeal or polenta
natural peanut butter

for cleaning, use white vinegar on mirrors, lemon juice on countertops or for grease or grime etc. I use washing soda sometimes in the bathtub.
for hair, I only use Dr. Bronners liquid castile soap. A bottle is slightly more expensive than commercial shampoo, but a little goes a long way and I can make it last more than six months (I wash my hair every other day also which saves on water; granted I have very short hair and don't sweat much).

If I eat bread, I often make my own, several loaves and freeze one. It requires little more than whole wheat flour, water, yeast, a pinch of sugar. I add a tiny amount of oil and blackstrap molasses in place of regular sugar. I am very picky about the ingredients in commercial bread, most of which are appalling, so making my own saves a lot of money versus expensive organic bread, though it requires more time (I make my bread by hand not machine). I often pick a few hours on Sundays to prepare lunches for my work week and also make foods for the week that take a long time to make (dried beans, bread, long cooking grains etc). It saves a ton of time during the busy week, though it does take planning for the week. Planning is work but saves money because you are not impulse buying, but buying only what you absolutely need.

I do buy expensive local fresh fish but only 1-2 x month and usually buy direct from a local fishery. I do the same with eggs, spend more on quality grass fed pastured eggs etc from the same farm and limit egg intake to 6 eggs per week (for husband and self) at most, so a dozen will last two weeks. I do buy plant milk but it will last me a whole week. My husband buys dairy milk for himself separately. I eat minimal dairy but do splurge on organic plain Greek yogurt for a source of protein, calcium, B12 etc and eat this most days. Cheese is a luxury item I buy once every few weeks.

My splurges are stuff like pure local maple syrup, sunflower butter, whole raw or unsalted nuts, Kerry gold butter etc but I limit how often I buy them, and stretch them out so they last. I also buy cold pressed extra virgin olive oil to make my own salad dressing (a bottle will last me several months), and keep vinegars on hand like cider, balsamic, red wine vinegar etc. Those usually last up to a year and make great staples for flavorings, sauces, etc. Red wine vinegar in canned tomato sauce with simmered vegetables (mushroom, green bell pepper, zucchini etc) and oregano spice, garlic clove, and cooked red lentils is great over spaghetti and the whole meal is dirt cheap.

For an every day treat or dessert, I make chocolate hummus, which is no more than blending a can (or 2 cups dried cooked) chickpeas, 1/4 cup maple syrup or other sweetener, 1/4 cup tahini (can also use peanut butter in place), and 1/4 cup cocoa powder (baking kind with nothing else in it which is relatively cheap). I eat it with toast, or rice cakes, or apple slices etc, and it keeps refrigerated for four or five days.

I hope these ideas help! It also helps if you know what produce is in season.




Chocolate hummus?? Yum, thanks for the idea!
Reply With Quote Quick reply to this message

 
Old 12-24-2018, 09:39 AM
 
Location: North Idaho
21,286 posts, read 26,441,821 times
Reputation: 40169
Quote:
Originally Posted by goodlife36 View Post
....... I spent $4.99 for cupcukes. ..........
If cupcakes are a staple of your diet, you can save a lot by baking your own. Even if you buy a cake mix, it will be cheaper.

Its not salmon, but if you add 1/4 cup of oat bran to your cake batter, you will bump up the nutrition value and not even know it is there. It helps lower your cholesterol. For more nutrition, sprinkle chopped nuts on top, or make carrot cake cupcakes with grated carrot or zucchini.

If you are baking, make extra cupcakes and freeze them unfrosted.

I save on dish soap by buying Dawn in the gallon bottle and decanting it into a small squeeze bottle. Be careful to only use what you need instead of pouring it lavishly.
Reply With Quote Quick reply to this message
 
Old 12-24-2018, 10:14 AM
 
4,298 posts, read 4,519,901 times
Reputation: 9439
I've gotten a brownie mix, added chopped walnuts, and used a mini muffin tin. It makes 24 mini bites when I just want something sweet, not a whole cupcake size. I freeze half of them or more. Easy to do with any cake mix as well.
Reply With Quote Quick reply to this message
 
Old 12-24-2018, 08:16 PM
 
1,376 posts, read 673,896 times
Reputation: 1949
Quote:
Originally Posted by Lodestar 77 View Post
But these items are on the "grocery list" when one goes to the "grocery store", so I think they can fairly be considered groceries, no? This begs another question, then.........what do "you" (the general population) consider "groceries" when grocery shopping?
I consider groceries anything I buy at the grocery store. Cleaning supplies are definitely "groceries". I do not see what else they would fall under. They are a household necessity.
Reply With Quote Quick reply to this message
 
Old 12-24-2018, 08:20 PM
 
1,376 posts, read 673,896 times
Reputation: 1949
You can buy Odoban by the HUGE jug at home improvement stores. Add water in a spray bottle and add some Odoban. The jug will literally last you a year. Just be careful around pets and kids like you would any strong cleaner. It is powerful.
Reply With Quote Quick reply to this message
 
Old 12-24-2018, 08:33 PM
 
Location: Maui, Hawaii
647 posts, read 583,665 times
Reputation: 1266
Quote:
Originally Posted by goodlife36 View Post
I need to cut costs and food is a likely place to start. I started yesterday. I landed at $43. I spend nearly three dollars on dish washing liquid and commet. I made my goal.

There is room for improvement. I spent $4.99 for cupcukes. I know. I should have bought salmon.

Let's see how I do this week.
Yeah, no, the only food you listed was cupcakes and you could cut costs on food if that is a usual type of food purchase you make. The other stuff are cleaning supplies and like, shoes, paint, potting soil, paper towels, etc, etc are Not food/groceries.

Food you can budget just so far and then it can become unhealthy, the other stuff can usually be found super cheap or even put off buying for awhile.
Reply With Quote Quick reply to this message
 
Old 12-24-2018, 08:43 PM
 
Location: Worcester MA
501 posts, read 162,340 times
Reputation: 1169
Just saw bits and pieces of a show called Extreme Couponing. These people were buying hundreds of dollars worth of stuff for like $3, lol. One guy gets like 12 newspapers a week for the coupons.

My question, related to this thread, is where can one get coupons if you don't buy newspapers? My cat's litter has coupons in it, which I use, but other than that, I really don't have access to any other coupons. It would be great to save money by couponing on groceries but I don't know where you get them.
Reply With Quote Quick reply to this message
 
Old 12-24-2018, 08:54 PM
Status: "Tinsel, not just for decoration" (set 5 days ago)
 
Location: North Beach, MD on the Chesapeake
32,550 posts, read 39,948,785 times
Reputation: 41212
Quote:
Originally Posted by Lodestar 77 View Post
But these items are on the "grocery list" when one goes to the "grocery store", so I think they can fairly be considered groceries, no? This begs another question, then.........what do "you" (the general population) consider "groceries" when grocery shopping?
When someone says something on the order of, " I'm only going to/planning on spending only $XX on groceries I think food only.

Things like toilet paper, soap, detergent, etc. shouldn't, in my opinion, be counted. You can easily hit $40 on those in a week if everything runs out and needs to be bought at the same time. That's without food.
Reply With Quote Quick reply to this message
 
Old 12-24-2018, 09:31 PM
 
550 posts, read 125,985 times
Reputation: 597
Good for you !!! You can only get even better from here.
Reply With Quote Quick reply to this message
 
Old 12-24-2018, 09:58 PM
 
Location: Cebu, Philippines
2,729 posts, read 995,291 times
Reputation: 5346
Quote:
Originally Posted by Lodestar 77 View Post
But these items are on the "grocery list" when one goes to the "grocery store", so I think they can fairly be considered groceries, no? This begs another question, then.........what do "you" (the general population) consider "groceries" when grocery shopping?

The cost of feeding yourself includes the cost on cleaning up after, wrapping leftovers, removing trash, etc. As well as the cost of cooking fuel and investment in utensils.
Reply With Quote Quick reply to this message
Please register to post and access all features of our very popular forum. It is free and quick. Over $68,000 in prizes has already been given out to active posters on our forum. Additional giveaways are planned.

Detailed information about all U.S. cities, counties, and zip codes on our site: City-data.com.


Reply

Quick Reply
Message:


Over $104,000 in prizes was already given out to active posters on our forum and additional giveaways are planned!

Go Back   City-Data Forum > General Forums > Economics > Frugal Living
Follow City-Data.com founder on our Forum or

All times are GMT -6.

2005-2018, Advameg, Inc.

City-Data.com - Archive 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35 - Top