U.S. CitiesCity-Data Forum Index
Go Back   City-Data Forum > General Forums > Economics > Frugal Living
 [Register]
Please register to participate in our discussions with 2 million other members - it's free and quick! Some forums can only be seen by registered members. After you create your account, you'll be able to customize options and access all our 15,000 new posts/day with fewer ads.
View detailed profile (Advanced) or search
site with Google Custom Search

Search Forums  (Advanced)
Reply Start New Thread
 
Old 12-25-2018, 02:58 PM
 
Location: NNJ
8,932 posts, read 4,882,781 times
Reputation: 9619

Advertisements

I don't go to the grocery store with a meal in mind. I walk around and see what is on sale and determine how to make it stretch.... stay within a predetermined budget.

Three of us used to team up and go to places like Costco and split up the large packages in the parking lot.
Reply With Quote Quick reply to this message

 
Old 12-25-2018, 07:59 PM
 
Location: Cebu, Philippines
2,747 posts, read 1,001,820 times
Reputation: 5363
Quote:
Originally Posted by Eeko156 View Post
I've never saved from coupons
.
Never use coupons. The store brand at regular price is cheaper than the name brand with coupon, and if you want the store brand, save more by buying the larger size.

Learn to like organ meats. Chicken and beef hearts and livers. Buck a pound, no waste.
Reply With Quote Quick reply to this message
 
Old 12-25-2018, 08:45 PM
Status: "Hunt 3 coming soon! Sigh!" (set 10 hours ago)
 
5,557 posts, read 5,621,043 times
Reputation: 4274
Quote:
Originally Posted by Taffee72 View Post
OMG, I do all of these things in the bolded.
I like lamb and salmon. They are budget killers.
Reply With Quote Quick reply to this message
 
Old 12-25-2018, 08:47 PM
Status: "Hunt 3 coming soon! Sigh!" (set 10 hours ago)
 
5,557 posts, read 5,621,043 times
Reputation: 4274
Quote:
Originally Posted by LifeIsGood01 View Post
I buy my dish washing liquid at Dollar Tree. But mostly I use the dishwasher and buy the Walmart brand of powder dish washer soap and it cost less than $4 and lasts over a month.
I know. I should have went to the dollar store but I like what I bought.
Reply With Quote Quick reply to this message
 
Old 12-25-2018, 08:48 PM
Status: "Hunt 3 coming soon! Sigh!" (set 10 hours ago)
 
5,557 posts, read 5,621,043 times
Reputation: 4274
Quote:
Originally Posted by cebuan View Post
Never use coupons. The store brand at regular price is cheaper than the name brand with coupon, and if you want the store brand, save more by buying the larger size.

Learn to like organ meats. Chicken and beef hearts and livers. Buck a pound, no waste.
Sometimes the store brand is better.
Reply With Quote Quick reply to this message
 
Old 12-25-2018, 08:59 PM
 
580 posts, read 130,353 times
Reputation: 1582
Here's what we do with a chicken and we aren't even trying to save on groceries. There are only the two of us. We roast a chicken and eat that along with side dishes. We make chicken salad or chicken pie with the leftovers. The chicken bones are made into chicken soup. We don't have it all in a row. The leftovers get frozen until DH wants to make something out of them. Pork roast leftovers becomes Chile Verde or pork and beans.
Reply With Quote Quick reply to this message
 
Old 12-25-2018, 09:01 PM
Status: "Hunt 3 coming soon! Sigh!" (set 10 hours ago)
 
5,557 posts, read 5,621,043 times
Reputation: 4274
I like the idea of growing my own food. I do not know where to begin.

I am going to try another grocery store next week. Baked ziti in a cupcake pan.

Two meatless days will help. I hope I can squeeze in one piece of salmon for Sunday's dinner.

I am going to try to make this fun and tasty.

Liquids are a killer. Ones bottle of Snapple instead of 2. Tropicana is expensive but I am not giving it up.
Reply With Quote Quick reply to this message
 
Old 12-26-2018, 07:11 PM
 
Location: Cebu, Philippines
2,747 posts, read 1,001,820 times
Reputation: 5363
Quote:
Originally Posted by goodlife36 View Post
Sometimes the store brand is better.
True, but you have to be selecting and careful. Store brand yogurt is often an ersatz yogurt-like gelatin product.
Reply With Quote Quick reply to this message
 
Old 12-26-2018, 08:34 PM
 
Location: San Antonio, TX
10,944 posts, read 19,292,512 times
Reputation: 25489
Quote:
Originally Posted by goodlife36 View Post
Sometimes the store brand is better.
I thought the store brand and name brand were the same things, just different packaging, until I developed food allergies and had to start reading every label. The ingredients vary a lot sometimes.
Reply With Quote Quick reply to this message
 
Old 12-26-2018, 08:36 PM
 
Location: San Antonio, TX
10,944 posts, read 19,292,512 times
Reputation: 25489
Quote:
Originally Posted by goodlife36 View Post
I like lamb and salmon. They are budget killers.
What about pork tenderloin? I can usually find it $3/lb, it's always delicious and it's very lean. There's not much to trim off before cooking, so very little waste.
Reply With Quote Quick reply to this message
Please register to post and access all features of our very popular forum. It is free and quick. Over $68,000 in prizes has already been given out to active posters on our forum. Additional giveaways are planned.

Detailed information about all U.S. cities, counties, and zip codes on our site: City-data.com.


Reply

Quick Reply
Message:


Over $104,000 in prizes was already given out to active posters on our forum and additional giveaways are planned!

Go Back   City-Data Forum > General Forums > Economics > Frugal Living
Follow City-Data.com founder on our Forum or

All times are GMT -6.

2005-2018, Advameg, Inc.

City-Data.com - Archive 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35 - Top