U.S. CitiesCity-Data Forum Index
Go Back   City-Data Forum > General Forums > Economics > Frugal Living
 [Register]
Please register to participate in our discussions with 2 million other members - it's free and quick! Some forums can only be seen by registered members. After you create your account, you'll be able to customize options and access all our 15,000 new posts/day with fewer ads.
View detailed profile (Advanced) or search
site with Google Custom Search

Search Forums  (Advanced)
Reply Start New Thread
 
Old 05-04-2009, 05:53 AM
 
26,589 posts, read 52,957,081 times
Reputation: 12963

Advertisements

Quote:
Originally Posted by donsabi View Post
I invested a $100 in an Aquasana water filter that attached to my kitchen sink faucet. I bought a six pack of glass ice tea bottles. Drank the iced tea and now used them for my filtered water. I can put the bottle and the cap in the dishwasher when needed. I save hundreds of dollars every year on bottled water and I am not filling the landfills with plastic bottles.

A word of caution: while glass bottles are OK for most adults they are not suitable for small children.
I do the same, only my filter is built into the fridge and I use an acrylic water bottle that can go through the dishwasher. Safer than glass, and acrylic doesn't leach the chemicals that the regular plastic bottles do. I bring my ice water to work every morning, much better than the water here.
Reply With Quote Quick reply to this message

 
Old 12-05-2010, 10:30 AM
 
7,843 posts, read 11,143,137 times
Reputation: 10079
Quote:
Originally Posted by baseballgal View Post
I use liquid laundry detergent that I buy on sale. For some reason, I find great deals at Walgreen.

I stock up when they have the big jugs for $1.99 and then I only use 1/2 a capful per load.
I always buy powered because its in cardboard. Hate those plastic jugs - more plastic in landfills and filling up the ocean, poisoning everthing.
Reply With Quote Quick reply to this message
 
Old 12-05-2010, 05:16 PM
 
107 posts, read 189,852 times
Reputation: 120
I make my own laundry detergent. I don't have my printed out recipe in front of me, it goes something like this: Just grate a bar of Fels Naptha bar soap and add to about 8 cups of almost boiling water (but don't boil) on the stove. Stir often to help dissolve the soap over medium heat. While that's heating on the stove, I fill a 5 gallon white pail with the hot tap water about half way. When the Fels Naptha is completely dissolved, add it to the 5 gallon pail, and add the Borax and Arm and Hammer Washing Soda and stir until it is all dissolved. Then fill the pail almost to the top with hot tap water. I don't remember the exact measurements of Borax and Washing Soda...it is 1 cup and 1/2 cup, but can't remember which is which (it's on the internet). Then I take a funnel and ladle and fill old empty Tide jugs with the homemade detergent. This recipe fills about 7 to 8 good size laundry jugs...which lasts well over 2 months and costs less than $5.00 to make. I got to the point where I could no longer justify spending over $12 for one bottle of Tide...what the heck is in it, gold? And the whole house smells really clean afterward. It's the easiest thing I do to save money and the savings add up at the end of the year.

I also have a veggie garden and have frozen a year's worth of peppers, made tomato sauce, have 6 more months of garlic, have started growing berries and apple trees. Next year's garden will have fewer varieties, but planted with long term storage in mind.

We also limit going out to eat to once a month (payday). The other payday of the month we eat our $2.99 frozen pizzas (Ristorante yum). Or buy sandwiches to take home and eat in front of TV...relaxing!

I am searching for cable, internet and cell phone alternatives, but am having a bit of resistance on the home front from the football and baseball fans. Would love to drop cable for online options, library and Redbox...but not getting the cooperation I was hoping for. Still researching prepaid cell phone plans (got rid of land line a long time ago), but hubby says he is the only one at work who doesn't have a blackberry (poor baby...worse than our teenager). Does anyone know of a really cheap high speed internet company???
Reply With Quote Quick reply to this message
 
Old 12-05-2010, 06:15 PM
 
Location: In a state of denial
1,289 posts, read 2,582,255 times
Reputation: 942
Quote:
Originally Posted by displacedmom View Post
I make my own laundry detergent. I don't have my printed out recipe in front of me, it goes something like this: Just grate a bar of Fels Naptha bar soap and add to about 8 cups of almost boiling water (but don't boil) on the stove. Stir often to help dissolve the soap over medium heat. While that's heating on the stove, I fill a 5 gallon white pail with the hot tap water about half way. When the Fels Naptha is completely dissolved, add it to the 5 gallon pail, and add the Borax and Arm and Hammer Washing Soda and stir until it is all dissolved. Then fill the pail almost to the top with hot tap water. I don't remember the exact measurements of Borax and Washing Soda...it is 1 cup and 1/2 cup, but can't remember which is which (it's on the internet). Then I take a funnel and ladle and fill old empty Tide jugs with the homemade detergent. This recipe fills about 7 to 8 good size laundry jugs...which lasts well over 2 months and costs less than $5.00 to make. I got to the point where I could no longer justify spending over $12 for one bottle of Tide...what the heck is in it, gold? And the whole house smells really clean afterward. It's the easiest thing I do to save money and the savings add up at the end of the year.

I also have a veggie garden and have frozen a year's worth of peppers, made tomato sauce, have 6 more months of garlic, have started growing berries and apple trees. Next year's garden will have fewer varieties, but planted with long term storage in mind.

We also limit going out to eat to once a month (payday). The other payday of the month we eat our $2.99 frozen pizzas (Ristorante yum). Or buy sandwiches to take home and eat in front of TV...relaxing!

I am searching for cable, internet and cell phone alternatives, but am having a bit of resistance on the home front from the football and baseball fans. Would love to drop cable for online options, library and Redbox...but not getting the cooperation I was hoping for. Still researching prepaid cell phone plans (got rid of land line a long time ago), but hubby says he is the only one at work who doesn't have a blackberry (poor baby...worse than our teenager). Does anyone know of a really cheap high speed internet company???
I get the $1.00 laundry detergent at Dollar Tree so I don't have to make mine. Good recipe though, I'll look it up online if I decide to change detergent.

We're going from a cell phone plan to pre-paid since we hardly ever use the phone. Bill should go down from $75.00 month to $8-10 month. There is also Magic Jack (off the computer) that is about $2.00 month.

I'm still researching cheaper internet. Would be interested in hearing from others on this.
Reply With Quote Quick reply to this message
 
Old 12-05-2010, 06:56 PM
 
107 posts, read 189,852 times
Reputation: 120
Quote:
Originally Posted by chuck_steak View Post
I get the $1.00 laundry detergent at Dollar Tree so I don't have to make mine. Good recipe though, I'll look it up online if I decide to change detergent.

We're going from a cell phone plan to pre-paid since we hardly ever use the phone. Bill should go down from $75.00 month to $8-10 month. There is also Magic Jack (off the computer) that is about $2.00 month.

I'm still researching cheaper internet. Would be interested in hearing from others on this.
chuck_steak: I'd say you're doing great with $1.00 laundry detergent and phone for $8-10/mo.. We have a Dollar Tree in town and I think I'll have to buy a bottle of laundry detergent just to try it and as a backup.

We are looking at prepaid phone plans too. Would you mind telling me which one is $8-$10/mo.? For three phones we currently pay ~ $125/mo and only use about 400 minutes talk, but one of the phones has a texting plan (for my teenager, of course) who once drove the bill up one month to over $300 w/texting, video, pics and downloading when he didn't know that it was not included in our plan. Needless to say, we made him pay for the excess.

For internet, I've heard NetZero is inexpensive, but I think they just offer dial up. My husband works 60 hrs/wk in an IT department and it would drive him crazy to go from high speed to s l o w s p e e d.
Reply With Quote Quick reply to this message
 
Old 12-06-2010, 01:15 PM
 
11,896 posts, read 14,364,183 times
Reputation: 7526
The library has become my favorite movie theatre. Just not first runs, but I saw "Hurt Locker" a week after it won Best Picture. Someone mentioned front-loaders. Sometimes they provide better entertainment than what's on TV!
Reply With Quote Quick reply to this message
 
Old 12-06-2010, 05:03 PM
 
Location: In a state of denial
1,289 posts, read 2,582,255 times
Reputation: 942
Quote:
Originally Posted by displacedmom View Post
chuck_steak: I'd say you're doing great with $1.00 laundry detergent and phone for $8-10/mo.. We have a Dollar Tree in town and I think I'll have to buy a bottle of laundry detergent just to try it and as a backup.

We are looking at prepaid phone plans too. Would you mind telling me which one is $8-$10/mo.? For three phones we currently pay ~ $125/mo and only use about 400 minutes talk, but one of the phones has a texting plan (for my teenager, of course) who once drove the bill up one month to over $300 w/texting, video, pics and downloading when he didn't know that it was not included in our plan. Needless to say, we made him pay for the excess.

For internet, I've heard NetZero is inexpensive, but I think they just offer dial up. My husband works 60 hrs/wk in an IT department and it would drive him crazy to go from high speed to s l o w s p e e d.
The AT&T "go phone" is prepaid $2.00/day. You only get charged for the days you use the phone. For us, it would only be $8-10/month because we RARELY use the phone. I don't know how that would work out for you since your child uses the phone a lot. It could cost you more. I was just saying for "my" situation it will be cheaper.

Dial up is cheaper, but like your husband, it would drive me batty being SLOW. It may come to that, but that will be my last "cut" for luxuries. LOL.
Reply With Quote Quick reply to this message
 
Old 12-06-2010, 05:05 PM
 
Location: In a state of denial
1,289 posts, read 2,582,255 times
Reputation: 942
Quote:
Originally Posted by pvande55 View Post
The library has become my favorite movie theatre. Just not first runs, but I saw "Hurt Locker" a week after it won Best Picture. Someone mentioned front-loaders. Sometimes they provide better entertainment than what's on TV!
LOL, I've got a front loader, guess I'll just pull up a chair and be entertained!
Reply With Quote Quick reply to this message
 
Old 12-06-2010, 05:58 PM
 
Location: The Pizzle, FLorida and Poconos in Pa
362 posts, read 281,068 times
Reputation: 235
Quote:
Originally Posted by displacedmom View Post
I got to the point where I could no longer justify spending over $12 for one bottle of Tide...what the heck is in it, gold? And the whole house smells really clean afterward. It's the easiest thing I do to save money and the savings add up at the end of the year.


I am searching for cable, internet and cell phone alternatives, but am having a bit of resistance on the home front from the football and baseball fans. Would love to drop cable for online options, library and Redbox...but not getting the cooperation I was hoping for. Still researching prepaid cell phone plans (got rid of land line a long time ago), but hubby says he is the only one at work who doesn't have a blackberry (poor baby...worse than our teenager). Does anyone know of a really cheap high speed internet company???
I use dishwashing soap for laundry soap. It's the same freakin' thing and costs less than half. As for phone alternatives- ooma. Keep the cable. As a form of entertainment, especially for sports fans, it's still dirt cheap. One game live and in person and you'll RUN back to cable.
Reply With Quote Quick reply to this message
 
Old 12-09-2010, 01:43 PM
 
10,317 posts, read 9,442,671 times
Reputation: 19085
Quote:
Originally Posted by haggardhouseelf View Post
I've been doing dried beans lately... it does save you a bit! And they taste better, too.

I wish there was a way to save on dairy products... milk, butter, and yogurt seem so $$$ lately to me.
Cooking your own beans is healthier for you, too. The sodium content in canned foods is scary and the major cause for high blood pressure. It's great that you are cooking from scratch. Best thing for your body. As for dairy .... many of our health problems come from consuming dairy products. A human being is the only mammal on earth that continues to drink milk after being weaned from its mother. Still, ice cream is so yummy and I'll always find a way to justify that one! lol
Reply With Quote Quick reply to this message
Please register to post and access all features of our very popular forum. It is free and quick. Over $68,000 in prizes has already been given out to active posters on our forum. Additional giveaways are planned.

Detailed information about all U.S. cities, counties, and zip codes on our site: City-data.com.


Reply
Please update this thread with any new information or opinions. This open thread is still read by thousands of people, so we encourage all additional points of view.

Quick Reply
Message:

Over $104,000 in prizes was already given out to active posters on our forum and additional giveaways are planned!

Go Back   City-Data Forum > General Forums > Economics > Frugal Living
Follow City-Data.com founder on our Forum or

All times are GMT -6.

2005-2018, Advameg, Inc.

City-Data.com - Archive 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35 - Top