U.S. CitiesCity-Data Forum Index
Happy Easter!
Go Back   City-Data Forum > General Forums > Economics > Frugal Living
 [Register]
Please register to participate in our discussions with 2 million other members - it's free and quick! Some forums can only be seen by registered members. After you create your account, you'll be able to customize options and access all our 15,000 new posts/day with fewer ads.
View detailed profile (Advanced) or search
site with Google Custom Search

Search Forums  (Advanced)
Reply Start New Thread
 
Old 05-02-2009, 10:06 PM
 
Location: Nova Scotia
458 posts, read 1,137,571 times
Reputation: 444

Advertisements

I believe food in the US is cheaper than Canada. I for one can not feed my family with $200 a month and I am cheap. When milk costs $7 for 4 liters and cheese is also $7 and lets not get started on meat costs, $200 is a weekly bill for us and that is being cheap. So I am open for great idea's too.
Reply With Quote Quick reply to this message

 
Old 05-03-2009, 02:37 AM
 
13,727 posts, read 22,861,903 times
Reputation: 18549
Quote:
Originally Posted by Belinda_Cooperstone1 View Post
I believe food in the US is cheaper than Canada. I for one can not feed my family with $200 a month and I am cheap. When milk costs $7 for 4 liters and cheese is also $7 and lets not get started on meat costs, $200 is a weekly bill for us and that is being cheap. So I am open for great idea's too.

Agree completely. Food prices are higher in Canada. Of course, if you cross the borders, you can bring most groceries back into Canada.

There are items that are cheaper in Canada - most products imported from other commonwealth countries. I used to buy a lot of Australia lamb which was much cheaper in Windsor than Detroit.
Reply With Quote Quick reply to this message
 
Old 05-04-2009, 05:32 PM
 
1,116 posts, read 2,543,709 times
Reputation: 1468
Eating organic helped us shrink our food bill...not even kidding. Organic food seems to be much more filling to me, and my husband.

Just did the math. Groceries last month (all organic produce and dairy) was $266. Add in our eating out total (we went on vacation), it was $390. Our cost per person, per meal ends up being 2.32...and I didn't even subtract from the bill the food costs to feed four pets, or paper products/cleaners. Or the two dinner parties we had, with korean steak BBQ for twelve. So it's even less than that.

I don't skimp...I make sure I buy the good stuff. But I go shopping at least twice a week, shop with sales, and always base it around fresh, cheap produce. It's filling, healthy, and so much more satisfying. When I see meat on sale, I stock up. Last month I bought ten pounds of semi-boneless leg of lamb for $28. That will last the two of us a good bit into the grilling season. Breakfast for me is always fruit and an english muffin with brie and coffee...a few light snacks through the lunch hour, and then dinner is our big meal. Eating less makes me feel much better, and I tend to eat much better quality.

Also, if it's processed, it usually doesn't come into the house (with a few exceptions, like ice cream of course). I have a 25lb bag of flour that I got for $6...and I make all our bread and pasta from that. If I want fried chicken, I bread it myself. Cakes and cookies are always baked fresh. My husband and I are college students and he only works part time, so time is the one thing I definitely have. When we don't have time, we'll go out somewhere cheap or whip up a salad. I don't fret. At least for me, the more I fret about money, the more I spend. It's like dieting..if I fret about food, I just eat more.

I also cheat when I need to. $25 of that grocery tally was from an ice cream and junk food run when I was feeling down. Ben and Jerry's, fresh cannolis, seltzer and juice for me, and Dr. Pepper for the hubby. One transgression didn't nab too much from my bank account or add any to my waistline, but it keeps me feeling spoiled so I keep up my good habits.
Reply With Quote Quick reply to this message
 
Old 05-06-2009, 11:42 AM
 
Location: Northern VA
3,872 posts, read 7,606,537 times
Reputation: 3125
Just an FYI to those of you w/ an ALDI near you. They have DRASTICALLY reduced the prices of their meats!!! I will only be getting my meat from there for now. 80/20 ground beef: $1.79/lb!!! Spareribs are now $1.89/lb!! wow.

ALDI - New Low Prices (http://aldi.us/us/html/product_range/productrange_new_low_prices_overview_ENU_HTML.htm - broken link)
Reply With Quote Quick reply to this message
 
Old 05-06-2009, 02:15 PM
 
Location: Moku Nui, Hawaii
9,316 posts, read 17,980,075 times
Reputation: 7982
Hmm, wonder why all the ranchers were sending the cattle off to slaughter? Feed prices going up do you suppose? Will that mean meat prices will be really expensive later? If you've got an Aldi's nearby as well as a big freezer, the two of them may be meant for each other. We don't have an Aldi's but we've got friends with cows and sheep so we get meat from them. Even after paying them for the animal and the slaughterhouse to process it, it is still a lot cheaper than the stuff from the grocery store.

Small kid time the town I grew up in had a big commercial freezer that folks could rent a freezer basket in. Mom would go there to pick up a roast for dinner sometimes. I wonder why that sort of establishment isn't common anymore?
Reply With Quote Quick reply to this message
 
Old 05-06-2009, 02:18 PM
 
Location: Northern VA
3,872 posts, read 7,606,537 times
Reputation: 3125
Quote:
Originally Posted by hotzcatz View Post
Small kid time the town I grew up in had a big commercial freezer that folks could rent a freezer basket in. Mom would go there to pick up a roast for dinner sometimes. I wonder why that sort of establishment isn't common anymore?
I've never heard of such a thing. I bet in today's economy, it would go over really really well. Charge $25/month and let people come put their extra foods that they got cheap so it doesn't spoil...
Reply With Quote Quick reply to this message
 
Old 05-06-2009, 05:02 PM
 
Location: San Jose, CA
1,318 posts, read 2,973,648 times
Reputation: 754
US grown rice is very cheap. In Costco they charge about $.32/lb for a 25lb bag, granted that's a lot of rice, a family of 4 should go through it in a 2 months, the rice doesn't go bad either. Some people prefer rice from other countries, but it is more expensive. If you buy pasta, potatoes, or bread you will probably spend more money, adding some rice would save you some money.
Reply With Quote Quick reply to this message
 
Old 05-06-2009, 09:13 PM
 
Location: Northern VA
3,872 posts, read 7,606,537 times
Reputation: 3125
Quote:
Originally Posted by cardinal2007 View Post
US grown rice is very cheap. In Costco they charge about $.32/lb for a 25lb bag, granted that's a lot of rice, a family of 4 should go through it in a 2 months, the rice doesn't go bad either. Some people prefer rice from other countries, but it is more expensive. If you buy pasta, potatoes, or bread you will probably spend more money, adding some rice would save you some money.
LOL, there's no way my family of 5 could eat 25 lbs of rice in 2 months!!! Maybe 10.
Reply With Quote Quick reply to this message
Please register to post and access all features of our very popular forum. It is free and quick. Over $68,000 in prizes has already been given out to active posters on our forum. Additional giveaways are planned.

Detailed information about all U.S. cities, counties, and zip codes on our site: City-data.com.


Reply
Please update this thread with any new information or opinions. This open thread is still read by thousands of people, so we encourage all additional points of view.

Quick Reply
Message:

Over $104,000 in prizes was already given out to active posters on our forum and additional giveaways are planned!

Go Back   City-Data Forum > General Forums > Economics > Frugal Living
Similar Threads
Follow City-Data.com founder on our Forum or

All times are GMT -6.

2005-2018, Advameg, Inc.

City-Data.com - Archive 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35 - Top