U.S. CitiesCity-Data Forum Index
Go Back   City-Data Forum > General Forums > Economics > Frugal Living
 [Register]
Please register to participate in our discussions with 2 million other members - it's free and quick! Some forums can only be seen by registered members. After you create your account, you'll be able to customize options and access all our 15,000 new posts/day with fewer ads.
View detailed profile (Advanced) or search
site with Google Custom Search

Search Forums  (Advanced)
 
 
Old 04-16-2009, 05:48 PM
 
79 posts, read 284,307 times
Reputation: 112

Advertisements

Does shopping at Sam's or Costco save you a good amount of money? Is it really worth getting a membership vs shopping at Wal-mart or like SaveAlot? What are some of the reasons you shop there or don't?
Quick reply to this message

 
Old 04-16-2009, 05:55 PM
 
Location: The beautiful Rogue Valley, Oregon
6,811 posts, read 14,586,342 times
Reputation: 8824
Since we're a small family (just the two of us) we don't make back the yearly $50 membership in savings. If you can buy and use in bulk and IF you know the standard store cost for items you can save money at Costco, but they count on those impulse buys. A lot of stuff there isn't any cheaper than other stores, per unit cost.

It's also 75 miles from our home, which adds cost and just makes it not worth it.
Quick reply to this message
 
Old 04-16-2009, 05:56 PM
 
Location: southern california
55,237 posts, read 72,402,860 times
Reputation: 47449
yes it is.
.................
when you know what you want no sense in buying in small quantities.
Quick reply to this message
 
Old 04-16-2009, 06:00 PM
 
1,312 posts, read 4,184,124 times
Reputation: 1976
We have a Sam's Club membership which we started when we had kids. The prices on diapers and formula was much better than all the other stores, including Walmart. The kids are out of diapers now but we keep our membership mostly for the reduced gas prices.

We moved and live about 30 minutes away as compared to 10 minutes at our old location, so we shop there less often now. My husband stops on his way home from work now. Things we regularly buy at better prices are: milk, eggs, cheese, lunch meat, Tyson chicken patties, Laughing Cow cheese, bags of small sweet peppers, orange juice, Tylenol/Advil, kids vitamins...that's all I can think of now.

Sometimes they have clothes at great prices...Carters for the kids and Disney brands at better prices. Seasonal items can be a good deal...plus then there's the film developing if you still do that--always been the cheapest for years.

I am very cheap and only shop sales and use coupons constantly, so I usually don't buy canned/boxed goods there since I can get them cheaper elsewhere, plus I really don't want 6 cans of something.

Our membership fees are $40, or $35 for small business owners. So if you sell Avon or Mary Kay or any other home sales based business, you can use that and shop extended hours too!
Quick reply to this message
 
Old 04-16-2009, 06:13 PM
 
Location: Central Texas
19,880 posts, read 36,385,911 times
Reputation: 21312
I tend to stock up on their meats at great prices. Buy a HUGE pork loin, for example, and cut it into four reasonably sized ones and freeze them. Same with the big packages of chicken breasts and pork chops and such. I only buy when I know the price is below what I can get at the grocery store, but when it is, I stock up.
Quick reply to this message
 
Old 04-16-2009, 06:16 PM
 
Location: bay area
241 posts, read 699,722 times
Reputation: 120
I definintely get back the money in savings and buying in bulk keeps me from having to buy the same stuff over and over. I also save money on trips, funiture and other stuff they sell.
Quick reply to this message
 
Old 04-16-2009, 06:37 PM
 
Location: nc
436 posts, read 1,296,141 times
Reputation: 456
It depends on what you need. I have a day care in my home so I go there and stock up on plastic cups, utensils and some frozen foods. I did some simple math and found out that the cups and utensils I buy come to around 0.2cents per cup/utensil. I couldn't find a better deal than that anywhere else. However, I also go to sav-a-lot and walmart too. I pretty much buy the same things every time, so I know which store has the best prices on the items I need. A few years back, I let my membership expire and they would send me a 60 day free trial every year around Christmas. I tried to buy as much as I could during that free trial but found out that I was running out of things by April.
Quick reply to this message
 
Old 04-16-2009, 06:44 PM
 
79 posts, read 284,307 times
Reputation: 112
Thanks for all the great responses. I will be moving around June and I noticed there is a Sams Club that wasn't far from the area we will be living around about 30 minutes I believe and we are a family of four so I was thinking that it might help save some money. We been eating alot of microwave dinners, sandwiches & fast food since Dh has been gone working in another state and I always used to make dinner every night and we always had a sit down meal at the table and he said he can't wait for some home cooked meals again. I just want to make sure it would be worth it. It sounds like it would. I just don't want to have to shop there and get so much then turn around and shop another store or two to get everything we need.
Quick reply to this message
 
Old 04-16-2009, 07:08 PM
 
791 posts, read 2,643,029 times
Reputation: 337
Yes especially for meats, it really pays for itself. I have a membership to both Sam's and Costco.
Quick reply to this message
 
Old 04-16-2009, 07:08 PM
 
16,301 posts, read 24,228,573 times
Reputation: 8261
Quote:
Originally Posted by TexasHorseLady View Post
I tend to stock up on their meats at great prices. Buy a HUGE pork loin, for example, and cut it into four reasonably sized ones and freeze them. Same with the big packages of chicken breasts and pork chops and such. I only buy when I know the price is below what I can get at the grocery store, but when it is, I stock up.
I don't buy their packs of pork shops, I just cut one of those pork loins up. Did one today and it yielded 30 nice sized 3/4 inch thick chops. I paid $11 for the loin, meaning chops cost 37 each. Grilled couple for dinner tonight, most in the freezer.

Our membership is $35/year. At one time I figured it out based on one item, toilet paper, compare to the same brand in grocery stores. We save more on that one item to more than and pay for our membership. I figured paper towels, name brand, and grocery store price is about 2 per sheet, 1 per sheet at Sam's Club.
Quick reply to this message
Please register to post and access all features of our very popular forum. It is free and quick. Over $68,000 in prizes has already been given out to active posters on our forum. Additional giveaways are planned.

Detailed information about all U.S. cities, counties, and zip codes on our site: City-data.com.


 
Please update this thread with any new information or opinions. This open thread is still read by thousands of people, so we encourage all additional points of view.

Quick Reply
Message:
Over $104,000 in prizes was already given out to active posters on our forum and additional giveaways are planned!

Go Back   City-Data Forum > General Forums > Economics > Frugal Living
Similar Threads
Follow City-Data.com founder on our Forum or

All times are GMT -6.

2005-2018, Advameg, Inc.

City-Data.com - Archive 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35 - Top