U.S. CitiesCity-Data Forum Index
Go Back   City-Data Forum > General Forums > Economics > Frugal Living
 [Register]
Please register to participate in our discussions with 2 million other members - it's free and quick! Some forums can only be seen by registered members. After you create your account, you'll be able to customize options and access all our 15,000 new posts/day with fewer ads.
View detailed profile (Advanced) or search
site with Google Custom Search

Search Forums  (Advanced)
Reply Start New Thread
 
Old 06-02-2009, 04:39 AM
 
985 posts, read 2,305,849 times
Reputation: 722

Advertisements

Quote:
Originally Posted by sunshineann View Post
A yummy pizza to try....terriyaki chicken with cherries...i know sounds horrible, but is awesome, our three girls request this every week.
We too make our own dough. Making different kind of pizza's is a great way to get the kids to try new things.
Wow, a pizza with cherries? I'm intrigued, I've never had a cooked cherry before. Will you please post the recipe either here or in the Food/ Drink forum? I've gotta try this. Dang, now I'm hungry.
Reply With Quote Quick reply to this message

 
Old 06-02-2009, 05:25 AM
 
Location: Conejo Valley, CA
12,476 posts, read 17,018,932 times
Reputation: 4304
Quote:
Originally Posted by Kaye02 View Post
Yuck, frozen pizzas taste awful, it's not even worth a penny. Not to mention it's loaded with processed crap and is unnecessarily high in sodium.
You can get frozen pizza's on sale for $2~$3. I'm talking about pizzas from "restaurants". There are a number of places around here where you can get a large for $5.00. My favorite being Papa Johns.

Yeah, I could make something that tastes better. But it would cost more and would take a good 30 minutes.
Reply With Quote Quick reply to this message
 
Old 06-02-2009, 07:16 AM
 
985 posts, read 2,305,849 times
Reputation: 722
Quote:
Originally Posted by user_id View Post
You can get frozen pizza's on sale for $2~$3. I'm talking about pizzas from "restaurants". There are a number of places around here where you can get a large for $5.00. My favorite being Papa Johns.

Yeah, I could make something that tastes better. But it would cost more and would take a good 30 minutes.
It would cost about the same per pizza if you bought the ingredients in bulk and made multiple pizzas. You could freeze portions to eat for later. That way all you'd have to do is reheat which takes, like, 2 minutes. You would save time as well since you could eat it for multiple meals and you wouldn't have to drive anywhere for food.
Reply With Quote Quick reply to this message
 
Old 06-02-2009, 01:20 PM
 
10,757 posts, read 20,249,138 times
Reputation: 9904
Quote:
Originally Posted by user_id View Post
You can get frozen pizza's on sale for $2~$3. I'm talking about pizzas from "restaurants". There are a number of places around here where you can get a large for $5.00. My favorite being Papa Johns.

Yeah, I could make something that tastes better. But it would cost more and would take a good 30 minutes.
Frozen/fast food pizza in no way compares to the quality and nutrition of making your own pizza. Just google "bromate" and "bleached flour". Bromate is a carcinogen and bleaching is using a chemical process to speed of the curing process of flour. What kind of flour do you think the fast food companies use?

It's actually pretty eye opening and scary what is on our grocery shelves.

We used to be "cheap" (ie frugal to most people) when it came to what we ate. Recently we've realized that it's all about quality when it comes to food. Yes, bromated bleached white flour costs less than the unbromated, unbleached kind. But how much is a healthy lifestyle worth?
Reply With Quote Quick reply to this message
 
Old 06-02-2009, 05:11 PM
 
Location: Conejo Valley, CA
12,476 posts, read 17,018,932 times
Reputation: 4304
Quote:
Originally Posted by Kaye02 View Post
It would cost about the same per pizza if you bought the ingredients in bulk and made multiple pizzas....
Sure, but that assumes you want to make multiple pizzas. I only eat pizza once a month at most, I don't want multiple ones!

But this is just the point, whether its cheaper to buy prepared foods or eat out vs making food depends on a lot of factors. Your eating habits, the size of your family, etc. There is no one size fits all solution, you really do need to think about cost vs benefit.


Quote:
Originally Posted by wheelsup View Post
.....Yes, bromated bleached white flour costs less than the unbromated, unbleached kind. But how much is a healthy lifestyle worth?
I don't eat flour containing products that much, I'll take my chances with standard flour.
Reply With Quote Quick reply to this message
 
Old 06-02-2009, 08:07 PM
 
985 posts, read 2,305,849 times
Reputation: 722
Quote:
Originally Posted by user_id View Post
Sure, but that assumes you want to make multiple pizzas. I only eat pizza once a month at most, I don't want multiple ones!

But this is just the point, whether its cheaper to buy prepared foods or eat out vs making food depends on a lot of factors. Your eating habits, the size of your family, etc. There is no one size fits all solution, you really do need to think about cost vs benefit.



I don't eat flour containing products that much, I'll take my chances with standard flour.
Agreed, I wasn't trying to suggest you should do it may way, at least that was not my intention. I was merely stating a different option available to you (buying in bulk, and making multiples). I absolutely agree that there's no one size fits all solution.
Reply With Quote Quick reply to this message
 
Old 06-03-2009, 03:39 AM
 
Location: Florida
18,371 posts, read 18,655,446 times
Reputation: 21099
So what's your point in being in this thread user-id?
If there is a thread about convertibles and I am a devoted pickup truck driver I wouldn't bother with the thread.
Do you just have some need to let us know
that , in your opinion, what we do is a waste of time?
OK...you've done that.
For the rest of us....I'm lazier when it comes to pizza so enjoy that our grocery sells packages of already to make refrigerated dough for about $1.30 that'll make an 18" crust.
I just can't wrap myself around the idea of putting potaotes on top of it though
Reply With Quote Quick reply to this message
 
Old 06-03-2009, 03:55 AM
 
Location: Conejo Valley, CA
12,476 posts, read 17,018,932 times
Reputation: 4304
Quote:
Originally Posted by old_cold View Post
So what's your point in being in this thread user-id?
If there is a thread about convertibles and I am a devoted pickup truck driver I wouldn't bother with the thread.
Do you just have some need to let us know
that , in your opinion, what we do is a waste of time?
What is your point in being in this thread? Apparently, its okay for you to put your 2 cents in but not me? I never suggested it was a waste of time to make your own pizza. My initial comment was merely that you can get good deals at pizza shops that are hard to beat. This is after all the frugal living forum, not the recipe forum!

Get over yourself.
Reply With Quote Quick reply to this message
Please register to post and access all features of our very popular forum. It is free and quick. Over $68,000 in prizes has already been given out to active posters on our forum. Additional giveaways are planned.

Detailed information about all U.S. cities, counties, and zip codes on our site: City-data.com.


Reply
Please update this thread with any new information or opinions. This open thread is still read by thousands of people, so we encourage all additional points of view.

Quick Reply
Message:

Over $104,000 in prizes was already given out to active posters on our forum and additional giveaways are planned!

Go Back   City-Data Forum > General Forums > Economics > Frugal Living
Similar Threads
Follow City-Data.com founder on our Forum or

All times are GMT -6.

2005-2018, Advameg, Inc.

City-Data.com - Archive 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35 - Top