U.S. CitiesCity-Data Forum Index
Go Back   City-Data Forum > General Forums > Economics > Frugal Living
 [Register]
Please register to participate in our discussions with 2 million other members - it's free and quick! Some forums can only be seen by registered members. After you create your account, you'll be able to customize options and access all our 15,000 new posts/day with fewer ads.
View detailed profile (Advanced) or search
site with Google Custom Search

Search Forums  (Advanced)
 
 
Old 06-19-2009, 10:48 PM
 
3,714 posts, read 8,115,482 times
Reputation: 1402

Advertisements

125.00-150.00, but that is for everything, tp, paper towels, laundry soap, light bulbs, pet food (3 dogs, 1 medium, 2 large, bird food, sweet feed for the horse and goats). Once in awhile I go to the bakery and get a slice of pie or a brownie - I could make it a lot cheaper, but then I'd eat it all, too! I know roughly what I spend, because I pay all the bills first, and what's left is for groceries, and the critters get theirs before I get mine. If I bought hay instead of letting the horse graze, it would be another 20-30/month, but then I'd also have to pay someone to mow, and that would add another 80/month at a minimum. The sweet feed is by far the cheapest of all, it's less than 7.00 for a 50 lb bag.
Quick reply to this message

 
Old 06-19-2009, 10:55 PM
 
4,218 posts, read 7,849,480 times
Reputation: 4973
About $150 per person per month, just the food. That's $600 a month for 4 people, plus add the toiletries and cat food, that's $800 a month. I am trying to grow my stuff but potatoes/carrots/beans will take out of the bill only so much. Now if we got a quarter of a steer to put in our freezer... and grew our own pig and sheep... We already not spending on eggs and chicken meat...
Quick reply to this message
 
Old 06-25-2009, 06:40 AM
 
304 posts, read 781,992 times
Reputation: 163
I budget $600/month for 3 people, it does include the laundry soap, shampoo, pet food, etc. Probably $125-$150 per person for food - rough estimate, but looks in line with several posts. We eat well...would rather "scrimp" on entertainment, cars - non necessities than food.
Quick reply to this message
 
Old 06-25-2009, 03:11 PM
 
Location: Redondo Beach, CA
10 posts, read 22,956 times
Reputation: 21
A ballpark: $175 per month for a household of 2, groceries only.

No idea if this is good, bad, great, terrible, or whatever, but I cut coupons, grow my own herbs, plan menus, make lists, and cook natural meals from scratch almost every day. I'm a Food & Wine, Bon Appetit, Gourmet recipe cook, so I probably spend a bit more for some ingredients. I also use my Foodsaver LIKE CRAZY to freeze bulk-purchased meat/seafood, homemade pasta, leftover broths/sauces, bread, etc. And I try to plan smartly. So I feel like I'm doing pretty good.
Quick reply to this message
 
Old 06-25-2009, 03:46 PM
 
Location: CA
830 posts, read 2,283,367 times
Reputation: 1003
I try to keep the grocery bill at $40 or less a week (one person), and usually succeed. So that's $160 a month.

But I could do better. I used to buy a lot less packaged/processed food and cooked more. Rarely bought bread, made my own desserts, etc.

Vegetarian, so no meat, but on the other hand I do often get at least one of those Boca Burger type products now, so that offsets that savings a bit. No eggs cuz my chickens do that for me (and their feed is wicked cheap).
Quick reply to this message
 
Old 06-30-2009, 10:49 PM
 
985 posts, read 2,300,348 times
Reputation: 722
I spend an average of $100 a month for myself and my cats. I'm including toiletries and cat litter in that number. My cats have fairly expensive food but I generally eat cheap staples (rice, beans, cheaper fruits & vegetables) which keeps costs down. I don't eat much meat either, which helps.
Quick reply to this message
 
Old 07-03-2009, 04:42 PM
 
1,116 posts, read 2,540,981 times
Reputation: 1468
Two people, $60-70 every other week, and about $15 for produce and milk on the weeks between. So overall, including eating out, maybe $100-$120 per person a month?
Quick reply to this message
 
Old 07-11-2009, 02:05 PM
 
Location: Oslo, NO
5,037 posts, read 5,515,026 times
Reputation: 3806
I spend around 630 USD on groceries (excl lunch at work) every month. That's for me only. Groceries are expensive in Norway but the avarage income (per captita) is higher as well. I think I could manage to cut the spending by 200 USD if I put my mind to it.
Quick reply to this message
 
Old 07-11-2009, 02:23 PM
 
Location: SW Missouri
15,527 posts, read 29,228,109 times
Reputation: 21263
Quote:
Originally Posted by sheriwx View Post
I'm curious as to how much everyone spends on groceries per month per person. I know this will vary by geographic area and age of children, but I just want a general idea.

*JUST groceries. Not including things like laundry soap and toilet paper.
Since our biggest expense is wholesome, well grown, fresh food and grass fed beef, I would say that our monthly expenses per person for food come in at right around $200.

It will be considerably less once the garden starts producing, however.

My motto is never, never scrimp on food. Anything else - yes - never food.

ETA: There are only two of us (thank goodness).

20yrsinBranson
Quick reply to this message
 
Old 07-12-2009, 02:19 PM
 
Location: Chandler, AZ
106 posts, read 229,966 times
Reputation: 107
My girlfriend and I spend on average $40 a week, so roughly $160 a month. I'm pretty proud of this feat.
Quick reply to this message
Please register to post and access all features of our very popular forum. It is free and quick. Over $68,000 in prizes has already been given out to active posters on our forum. Additional giveaways are planned.

Detailed information about all U.S. cities, counties, and zip codes on our site: City-data.com.


 
Please update this thread with any new information or opinions. This open thread is still read by thousands of people, so we encourage all additional points of view.

Quick Reply
Message:
Over $104,000 in prizes was already given out to active posters on our forum and additional giveaways are planned!

Go Back   City-Data Forum > General Forums > Economics > Frugal Living
Similar Threads
Follow City-Data.com founder on our Forum or

All times are GMT -6.

2005-2018, Advameg, Inc.

City-Data.com - Archive 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35 - Top