U.S. CitiesCity-Data Forum Index
Go Back   City-Data Forum > General Forums > Economics > Frugal Living
 [Register]
Please register to participate in our discussions with 2 million other members - it's free and quick! Some forums can only be seen by registered members. After you create your account, you'll be able to customize options and access all our 15,000 new posts/day with fewer ads.
View detailed profile (Advanced) or search
site with Google Custom Search

Search Forums  (Advanced)
 
 
Old 04-10-2015, 09:27 AM
 
64,536 posts, read 66,100,109 times
Reputation: 42983

Advertisements

marilyn and i run about 900 a month for the 2 of us. living here in queens nyc basically we just have supermarkets and nothing is cheap.

i am diabetic and eat lots of salad , yougurt , chicken , stir fry and slow cooker stuff. that does not include eating out which we do alot on weekends wirh the kids and grandkids
Quick reply to this message

 
Old 04-26-2015, 11:11 PM
 
2,485 posts, read 2,598,961 times
Reputation: 4847
I've been tracking things since January 2008, and I've been averaging $336.67 per month since then. I mostly eat healthy food, but go through spurts where I certainly don't (i.e., pizza being the greatest food item of all time). Food is the one area I don't try to skimp on as far a quality, but I do buy a generic over a name brand if I can for things such as oatmeal, meats, multi-grain waffles and the like.

Grocery Bill Averages:

A low average is about $280. A high average is about $450.
Quick reply to this message
 
Old 04-27-2015, 01:34 PM
 
11,694 posts, read 16,443,612 times
Reputation: 16335
Sorry folks - So is a dyed in the wool carnivore and likes his wine. I prefer cheese and wine. A garden is nice to have but a few trays and a package of seeds does not seem to work for us. The garden is pretty and we have been harvesting throughout the winter but there are things that just do not grow everywhere.
Quick reply to this message
 
Old 05-11-2015, 09:27 PM
 
125 posts, read 86,260 times
Reputation: 238
Up until the last year I could eat very well for about $150. I'm a big bargain shopper. I love good food. In the last year meat costs have doubled. So I have been spending about 250. a month 1 person. I live in Florida and even friends that come to visit are shocked at how much meats cost. Average cost of ground chuck $3.99lb. I try to only buy stuff on sale. I also shop at save-a lot, big lots, dollar general. Paper goods I average aprox $30. Pet food and treats aprox $50. Its crazy to think my Mother used to feed a family of 6 for $200. NOT ANYMORE
Quick reply to this message
 
Old 05-11-2015, 11:27 PM
 
Location: la la land
27,167 posts, read 11,349,748 times
Reputation: 19277
about $50-$60 a week for the two of us, but we do eat out once a week. It also varies according to what produce I have growing in the yard, 90% of what I cook is from scratch so I save quite a bit there. We generally only have meat at dinner and that is usually about 8 ounces each and is whatever is cheap. I recently got a 10 pound pork loin for $1.49 a pound and cut it into 3 roasts and a big pile of pork chops.
Quick reply to this message
 
Old 05-12-2015, 08:48 AM
 
Location: SW Florida
2,298 posts, read 1,668,284 times
Reputation: 2227
My husband spends more on groceries then me. My stuff tends to last longer and be cheaper per meal. We average $200 a month together. I really need to track an entire month because we tend to go out for random things and snacks. Not real often but sometimes.
Quick reply to this message
 
Old 05-12-2015, 09:06 PM
 
Location: Victoria TX
42,668 posts, read 71,538,289 times
Reputation: 35864
Keep your food costs down by avoiding waste. If you're not going to eat it all, don't buy it all, or don't cook it all. Don't buy more than you can eat before it goes bad. Don't cook enough to fill your fridge with leftovers that slide to the back and assume a life of their own. Set a goal of never, never throwing anything out that was ever edible.

When my wife was raising her daughters, there was a "Pot of stuff" day. Leftovers got scraped off the plates into a pot in the fridge, that got stirred up and cooked one day a week. Once, when her daughters had a friend over for supper, she asked for the recipe, wanted to take it home to her mom.
Quick reply to this message
 
Old 05-12-2015, 09:36 PM
 
Location: Jacksonville, FL
6,695 posts, read 7,352,949 times
Reputation: 5443
Monthly? About $75-$100 per person. 2 adults, 2 children. I buy most meats on sale, and when the local store has whole sirloin tip on sale for $1.99-$2.40 per pound I'll buy 4 or 5 of them and cut them up myself. Usually about 5 or 6 steaks, 2 or 3 roasts, and a couple pounds of stew meat. I do the same with large cuts of pork. Other than that, I tend to buy store brand and bulk to keep my costs low.
Quick reply to this message
 
Old 05-13-2015, 12:03 AM
 
Location: la la land
27,167 posts, read 11,349,748 times
Reputation: 19277
Quote:
Originally Posted by Chillinout123 View Post
Up until the last year I could eat very well for about $150. I'm a big bargain shopper. I love good food. In the last year meat costs have doubled. So I have been spending about 250. a month 1 person. I live in Florida and even friends that come to visit are shocked at how much meats cost. Average cost of ground chuck $3.99lb. I try to only buy stuff on sale. I also shop at save-a lot, big lots, dollar general. Paper goods I average aprox $30. Pet food and treats aprox $50. Its crazy to think my Mother used to feed a family of 6 for $200. NOT ANYMORE
Paper towels are stupid expensive, a roll lasts me about 2 or 3 months, I use rags for cleaning, let them dry then put them in a bucket to be washed later on. I use newspaper to clean windows. I guess I'm lucky in that I'm old enough or was poor enough that we never had paper towels when I was a kid. My husband seems addicted to them so I keep hiding them from him. I hate buying toilet paper too but I can't think of a viable option
Quick reply to this message
 
Old 05-13-2015, 12:41 AM
 
24,885 posts, read 11,599,261 times
Reputation: 11620
At one point I was spending about $2,000 a month, 2 adults and 8 kids.

Currently...hmmm...about 600 for 2 adults, and a teenager. And he is talking about moving out next month.
Quick reply to this message
Please register to post and access all features of our very popular forum. It is free and quick. Over $68,000 in prizes has already been given out to active posters on our forum. Additional giveaways are planned.

Detailed information about all U.S. cities, counties, and zip codes on our site: City-data.com.


 
Please update this thread with any new information or opinions. This open thread is still read by thousands of people, so we encourage all additional points of view.

Quick Reply
Message:
Over $104,000 in prizes was already given out to active posters on our forum and additional giveaways are planned!

Go Back   City-Data Forum > General Forums > Economics > Frugal Living
Similar Threads
Follow City-Data.com founder on our Forum or

All times are GMT -6.

2005-2018, Advameg, Inc.

City-Data.com - Archive 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35 - Top