U.S. CitiesCity-Data Forum Index
Go Back   City-Data Forum > U.S. Forums > North Carolina > Raleigh, Durham, Chapel Hill, Cary
 [Register]
Raleigh, Durham, Chapel Hill, Cary The Triangle Area
Please register to participate in our discussions with 1.5 million other members - it's free and quick! Some forums can only be seen by registered members. After you create your account, you'll be able to customize options and access all our 15,000 new posts/day with fewer ads.
Jump to a detailed profile or search
site with Google Custom Search

Search Forums  (Advanced)
Business Search - 14 Million verified businesses
Search for:  near: 
Reply Start New Thread
 
Old 01-16-2008, 07:10 AM
 
Location: Raleigh, NC
671 posts, read 1,740,949 times
Reputation: 521

Advertisements

I just had my first delivery of the year
292 units at $2.39 per unit = $746.51 inc. tax
That seems quite a hike over the last delivery.
Question: Is the price per unit fair - what do you pay?
I buy mine from K.B. Johnson from FV

Thanks
Reply With Quote Quick reply to this message

 
Old 01-16-2008, 07:47 AM
 
Location: Triangle area, NC
131 posts, read 452,872 times
Reputation: 116
I owned a home last year that required propane delivery. I had locked in a rate of $2.04 or something like that. Before I locked in this rate, I think I remember getting a rate of $2.89. It was outrageous and I turned down the thermostat to 66 just to keep the bills down. Getting a $400 or $500 bill for a 5 week time period was normal for us.
Reply With Quote Quick reply to this message
 
Old 01-16-2008, 07:51 AM
rfb
 
Location: Raleigh, NC
1,348 posts, read 3,287,172 times
Reputation: 842
That does seem rather high. I pay $1.69 per gallon. However, most of my neighbors and I negotiated an annual price with our propane supplier (McCraken) last summer. They did try to sneak in a higher price ($1.99) by one of my neighbors recently, but when reminded of the agreement lowered the price back to $1.69.

I suggest that you and your neighbors compare cost. You will likely find that different people are being charged varying amounts. Figure out the lowest price and work to get agreement from the company for everyone to get the lowest cost. If they aren't willing, then try another propane company. It is very easy to switch - even if your current supplier "owns" the tank, the new company will either swap tanks or purchase yours in order to get you as a customer, and it costs you nothing.
Reply With Quote Quick reply to this message
 
Old 01-16-2008, 08:01 AM
 
1,562 posts, read 3,527,711 times
Reputation: 1226
I guess we are getting raped. Carolina Propane is charging us $2.89. This is up from 1.99 this time last year.
Reply With Quote Quick reply to this message
 
Old 02-25-2008, 01:08 PM
 
97 posts, read 127,207 times
Reputation: 38
Default propane prices

I'm paying 2.99 and they try to knock it up to 3 something. I can't afford $400 a month either.
Reply With Quote Quick reply to this message
 
Old 02-25-2008, 01:20 PM
 
8,652 posts, read 15,937,978 times
Reputation: 3231
It's a good reason to pass by any home using this fuel.

A tv segment showed a resident saving a fortune by using a woodburning heater and buying no more propane.
Reply With Quote Quick reply to this message
 
Old 03-07-2008, 12:20 PM
 
1 posts, read 20,696 times
Reputation: 10
McCracken Oil is trying to get me to lock in on a year contract at 2.87 per gallon of propane. This is actually down from the various rates they've charged me in the past. (3.14 all the way up to 3.89, if you can believe it). My problem is I have a 350 gallon tank buried in my yard which makes it somewhat hard to shop around.
Reply With Quote Quick reply to this message
 
Old 03-07-2008, 01:58 PM
rfb
 
Location: Raleigh, NC
1,348 posts, read 3,287,172 times
Reputation: 842
Quote:
Originally Posted by Lferguson View Post
My problem is I have a 350 gallon tank buried in my yard which makes it somewhat hard to shop around.
Is that because you have a 350 gallon tank vs. a 500 gallon tank? I have a 500 gallon tank that is buried and have no problems changing propane suppliers. The new supplier can either swap out a tank with my previous supplier or purchasing my tank outright from my previous supplier.
Reply With Quote Quick reply to this message
 
Old 09-09-2008, 10:57 AM
 
1 posts, read 18,731 times
Reputation: 10
Default gassed

You might try checking the propane price in the pipeline from Mont Belvieu Tx. It comes through the Texas Eastern pipeline all over the country. The current price as of 9/3/08 is $1.605 per gallon. I'm paying 2.70 a gallon and live in South Texas. It's crazy that they can command 1.10 per gallon profit at the distributor. The sale of gasoline and diesel at the pump doesn't come close to making this much profit. It's a rip off, there is no highway use tax on home propane. I'm not against a reasonable profit but this is rediculous and it is only September.
Reply With Quote Quick reply to this message
 
Old 09-09-2008, 07:16 PM
 
Location: Raleigh, NC
163 posts, read 672,720 times
Reputation: 57
Had no idea propane was so costly, did you forget to close the attic stairs last Winter?
I did recently switch the grill to nat.gas for convenience and cost savings, but $400-$500/month for gas does indeed sound outrageous. Here's my '07 utilities, 69* Winter/ 77* Summer 2,300sqft. Now I recall how hot was last September!

Last edited by CajunWon; 09-16-2008 at 06:41 PM..
Reply With Quote Quick reply to this message
Please register to post and access all features of our very popular forum. It is free and quick. Over $68,000 in prizes has already been given out to active posters on our forum. Additional giveaways are planned.

Detailed information about all U.S. cities, counties, and zip codes on our site: City-data.com.


Reply
Please update this thread with any new information or opinions. This open thread is still read by thousands of people, so we encourage all additional points of view.

Quick Reply
Message:




Over $84,000 in prizes was already given out to active posters on our forum and additional giveaways are planned!

Go Back   City-Data Forum > U.S. Forums > North Carolina > Raleigh, Durham, Chapel Hill, Cary
Similar Threads

All times are GMT -6.

2005-2014, Advameg, Inc.

City-Data.com - Archive 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25 - Top