U.S. CitiesCity-Data Forum Index
Go Back   City-Data Forum > General Forums > Shopping and Consumer Products
 [Register]
Please register to participate in our discussions with 2 million other members - it's free and quick! Some forums can only be seen by registered members. After you create your account, you'll be able to customize options and access all our 15,000 new posts/day with fewer ads.
View detailed profile (Advanced) or search
site with Google Custom Search

Search Forums  (Advanced)
 
Old 10-03-2014, 10:01 PM
 
33,046 posts, read 22,596,408 times
Reputation: 8973

Advertisements

I was at Winco (West Coast discount chain) today and selected a 7.25 oz box of mac-n-cheese at 45 cents. Above it was a 5.5 oz box of spiral mac-n-cheese for 50 cents.

My online calculator says the unit pricing works out to a 46% premium for the spiral variety.

Why would someone pay 46% more for spirals?
Reply With Quote Quick reply to this message

 
Old 10-03-2014, 11:06 PM
 
421 posts, read 677,956 times
Reputation: 430
One of those 7.25 ounce boxes of mac-n-cheese ends up making me two different meals/snacks on two different days. 3.625 ounces is filling for me. So, I just grab the generic 7.25 ounce brand for 50 cents.

However, the grocery store I go to also stocks those 5.5 ounce spiral mac-n-cheese boxes for 50 cents as well. One time I just looked at the price on the shelf, and then grabbed boxes for my cart. I didn't realize until later that they were spiral shapes rather than traditional macaroni. Then I realized that weight is only 5.5 ounces. Half of that spiral mac box (2.75 ounces) is not filling enough for me. I felt ripped off, but was my own fault. And it's not worth it to go through Customer Service to return a box of spiral macaroni!

I now write down on my grocery list to make sure I'm buying the 7.25 ounce box and not the spirals.

The spiral shapes seem to have more kid appeal than traditional macaroni? Shape is more cool? And the spiral pasta form is a little thinner, so kids are less likely to choke on them while eating? More suitable to feed to toddlers? And...maybe 5.5 ounces is the right amount to prepare for two kids' appetite? But as for me: I think spiral mac is to rip off consumers who aren't paying attention to unit pricing!
Reply With Quote Quick reply to this message
 
Old 10-04-2014, 10:35 PM
 
33,046 posts, read 22,596,408 times
Reputation: 8973
retttttt
Quote:
Originally Posted by MerriMAC View Post
One of those 7.25 ounce boxes of mac-n-cheese ends up making me two different meals/snacks on two different days. 3.625 ounces is filling for me. So, I just grab the generic 7.25 ounce brand for 50 cents.

However, the grocery store I go to also stocks those 5.5 ounce spiral mac-n-cheese boxes for 50 cents as well. One time I just looked at the price on the shelf, and then grabbed boxes for my cart. I didn't realize until later that they were spiral shapes rather than traditional macaroni. Then I realized that weight is only 5.5 ounces. Half of that spiral mac box (2.75 ounces) is not filling enough for me. I felt ripped off, but was my own fault. And it's not worth it to go through Customer Service to return a box of spiral macaroni!

I now write down on my grocery list to make sure I'm buying the 7.25 ounce box and not the spirals.

The spiral shapes seem to have more kid appeal than traditional macaroni? Shape is more cool? And the spiral pasta form is a little thinner, so kids are less likely to choke on them while eating? More suitable to feed to toddlers? And...maybe 5.5 ounces is the right amount to prepare for two kids' appetite? But as for me: I think spiral mac is to rip off consumers who aren't paying attention to unit pricing!

Ah yes, I just noticed that last week after buying some Betty Crocker spiral mac-n-cheese at Grocery Outlet for 3/$1. (I bought three to try out and when I returned the item was sold out.) These are 6.4 ounces and the unit pricing is even a little better than the regular ones at Winco. So yes maybe they're sizing the spirals for kids or something.

Unless I have a brand preference - and I do for tuna, mayo, and grape jelly - I just go with the best unit pricing, as I have food storage containers and just store the cooked surplus in the refrigerator or freezer..
Reply With Quote Quick reply to this message
Please register to post and access all features of our very popular forum. It is free and quick. Over $68,000 in prizes has already been given out to active posters on our forum. Additional giveaways are planned.

Detailed information about all U.S. cities, counties, and zip codes on our site: City-data.com.


Reply
Please update this thread with any new information or opinions. This open thread is still read by thousands of people, so we encourage all additional points of view.

Quick Reply
Message:

Over $104,000 in prizes was already given out to active posters on our forum and additional giveaways are planned!

Go Back   City-Data Forum > General Forums > Shopping and Consumer Products
Similar Threads
Follow City-Data.com founder on our Forum or

All times are GMT -6. The time now is 02:08 PM.

© 2005-2019, Advameg, Inc. · Please obey Forum Rules · Terms of Use and Privacy Policy · Bug Bounty

City-Data.com - Archive 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35 - Top