U.S. CitiesCity-Data Forum Index
Go Back   City-Data Forum > General Forums > Shopping and Consumer Products
 [Register]
Please register to participate in our discussions with 2 million other members - it's free and quick! Some forums can only be seen by registered members. After you create your account, you'll be able to customize options and access all our 15,000 new posts/day with fewer ads.
View detailed profile (Advanced) or search
site with Google Custom Search

Search Forums  (Advanced)
Reply Start New Thread
 
Old 05-22-2007, 04:20 PM
 
Location: Central Florida
1,406 posts, read 4,711,395 times
Reputation: 853

Advertisements

Quote:
Originally Posted by jgussler View Post
Wyoming the milk yesterday was $2.50 a gallon.

Wow! We're paying that much for 1/2 gallon! (Where in the world is FL getting milk anyway?) But a gallon is around $3.79.

I usually buy the double pack of Soy Milk and it's anywhere from $5.12 - 5.89. At least it keeps a lot longer.

About gas, it wasn't that long ago, say early 2001, that gas here was $1.39! And I complained...if only.
Reply With Quote Quick reply to this message

 
Old 05-24-2007, 08:46 AM
 
Location: new orleans
182 posts, read 756,023 times
Reputation: 83
Gallon of milk is about 3.75 in the grocery here but at CVS and Wallgreens its about 3.35 or so and sometimes they have it on sale for 2.49 or 2.99... sigh...
I remember gasoline for 29 cents a gallon. and i remember a time when there were no cell phones or internet or computers except the really big ones.... am i THAT old???
Reply With Quote Quick reply to this message
 
Old 05-24-2007, 08:56 AM
 
Location: Looking over your shoulder
30,582 posts, read 28,239,601 times
Reputation: 82123
Lightbulb consumers

All of our food products are going to cost more because of the gas prices going up. Who do you think will pay for this ~ consumers! However keep in mind that the ex-ceo of Exxon Mobile walked out on retirement with $400,000,000 plus benefits. That’s millions for those who can’t count 0’s. Don’t be mad at the “cow” follow the money and it goes back to Exxon.
Reply With Quote Quick reply to this message
 
Old 05-24-2007, 09:09 AM
 
Location: Journey's End
10,189 posts, read 25,077,499 times
Reputation: 3857
The trickle down effect has already begun: increases in food prices; increase in all plastics; and increase in public transportation. Probably many I've missed.

Quote:
Originally Posted by AksarbeN View Post
All of our food products are going to cost more because of the gas prices going up. Who do you think will pay for this ~ consumers! However keep in mind that the ex-ceo of Exxon Mobile walked out on retirement with $400,000,000 plus benefits. That’s millions for those who can’t count 0’s. Don’t be mad at the “cow” follow the money and it goes back to Exxon.
Reply With Quote Quick reply to this message
 
Old 05-24-2007, 10:25 AM
 
Location: land of quail, bunnies, and red tail hawks
1,513 posts, read 3,108,944 times
Reputation: 3525
The price in my part of Bush, Alaska, was $9.00/gallon. However, the local store stopped getting the gallon size containers because half the time they were spoiled upon arrival. So, we now buy milk by the 1/2 gallon cartons at $5.50 each, making the current price $11.00/gallon. What's worse, shipping cost are due to go up very soon, and we've been told to expect a gallon of milk to cost $13.00 by the end of June.

Shall we compare the price of bananas?
....$1.89-$2+ dollars/pound

How about gas?
....Depending upon which part of the Bush is being discussed, gas ranges from $5.00 - $9.00/gallon.
....(We get really irritated when news pundits state that "City X" in the Lower 48 has the highest price in the nation.
....Where do they think we live--Outer Mongolia?!!)


Watermelon?
....A good sized one can easily cost $40-$50!

Last edited by Blueberry; 05-24-2007 at 10:29 AM.. Reason: making a line fit
Reply With Quote Quick reply to this message
 
Old 05-24-2007, 10:29 AM
 
Location: Tejas
7,562 posts, read 16,553,448 times
Reputation: 5112
Holy crap thats expensive. .59cents a lb of nanas here. $40-$50 ? wow. You can have the ones my wife wants if you want.
Reply With Quote Quick reply to this message
 
Old 05-24-2007, 10:33 AM
 
Location: Northern MN
592 posts, read 2,598,923 times
Reputation: 353
I just paid $3.88 / gal for local produced milk...the cheapest I remember for gas was pumping it into cars (yes, there was a day when high schoolers like me actually got paid to pump it for customers!!) for $.26 a gallon.. ethel was $.32 a gallon...
Reply With Quote Quick reply to this message
 
Old 05-24-2007, 03:40 PM
 
Location: City of the damned, Wash
428 posts, read 2,272,859 times
Reputation: 255
"About gas, it wasn't that long ago, say early 2001, that gas here was $1.39! And I complained...if only."

So did I. Hey, it cut into my latte money!
Milk can be found for under 2.00/gal.
I remember when gas went over milk and said "at least we don't have to hear that sorry excuse anymore."
Reply With Quote Quick reply to this message
 
Old 05-24-2007, 05:05 PM
 
Location: Twin Cities, CA
199 posts, read 1,041,080 times
Reputation: 81
Had to run to the corner store for milk this morning and it was $4.59 for one gallon. Usually the supermarkets have a 2gal for $4.50 or so if you buy the right brand. If I want rBST free milk, I have to pay over $3.00/gallon

Last week, gas was $3.59/gal for the cheap stuff.
And I remember when gas was $0.25/gallon.
Reply With Quote Quick reply to this message
 
Old 05-24-2007, 05:16 PM
 
Location: mid-Illinois
1,176 posts, read 1,597,287 times
Reputation: 661
Wow why in the world is milk so high.....did the cows go on strike?????

Here is central Illinois, it runs about 2.75 to 3.00 at the stores but the convenience gas stations and Walgreens are running it at $1.89 or $1.99 per gallon. Of course our gas is at $3.39 for the cheap stuff.....and $3.59 for premium.

So I guess this means we have a lot more cows wandering around giving milk and a lot fewer oil wells here in the midwest. Wonder if we can get our cows to start producing gas instead of milk....LOL

When I was a teenager gas was $.25 per gallon and milk at $.50.....bread at $.10 loaf and cigaretts at $.26 per package.
Reply With Quote Quick reply to this message
Please register to post and access all features of our very popular forum. It is free and quick. Over $68,000 in prizes has already been given out to active posters on our forum. Additional giveaways are planned.

Detailed information about all U.S. cities, counties, and zip codes on our site: City-data.com.


Reply
Please update this thread with any new information or opinions. This open thread is still read by thousands of people, so we encourage all additional points of view.

Quick Reply
Message:


Over $104,000 in prizes was already given out to active posters on our forum and additional giveaways are planned!

Go Back   City-Data Forum > General Forums > Shopping and Consumer Products
Similar Threads
Follow City-Data.com founder on our Forum or

All times are GMT -6.

© 2005-2019, Advameg, Inc. · Please obey Forum Rules · Terms of Use and Privacy Policy · Bug Bounty

City-Data.com - Archive 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35 - Top