Welcome to City-Data.com Forum!
2,500,000 members. Thank you!
U.S. CitiesCity-Data Forum Index
Go Back   City-Data Forum > General Forums > Economics > Frugal Living
 [Register]
Please register to participate in our discussions with 2 million other members - it's free and quick! Some forums can only be seen by registered members. After you create your account, you'll be able to customize options and access all our 15,000 new posts/day with fewer ads.
View detailed profile (Advanced) or search
site with Google Custom Search

Search Forums  (Advanced)
 
Old 09-30-2013, 11:39 PM
 
Location: Georgia, USA
36,938 posts, read 40,791,780 times
Reputation: 44817

Advertisements

Quote:
Originally Posted by Submariner View Post
Most of our garden did well this year.

A friend who runs traplines on my land brought us mushrooms yesterday. We host a potluck the last Sunday of every month, just for folks in our town. He brought us 30 pounds of maitake mushrooms.

So this evening we had stuffed mushrooms, buy they are good. They taste like butter.

We grow a lot of beans. My Dw has developed recipes to use bean-flour to make breads, pizza crust, cookies, snack crackers, and fudge brownies all from beans. Wheat-free.

Last week was our regional Organic fair. [They got 27,000 non-members on Saturday] My Dw and I do a demo of all her bean-flour recipes at the fair. Which is a lot of fun.
You do know there is a thread in the Food and Beverage forum for recipes, don't you?
Reply With Quote Quick reply to this message

 
Old 10-01-2013, 08:53 AM
 
449 posts, read 1,690,312 times
Reputation: 201
I know we could keep it around $200. Problem is we have one person who doesnt like any of the cheaper foods, not eggs, rice, beans etc. so that increases our costs.
Reply With Quote Quick reply to this message
 
Old 10-01-2013, 08:56 AM
 
505 posts, read 712,024 times
Reputation: 2166
I find Bountiful Baskets to be a huge help. For 16.50 I get more veggies and fruits than I can eat in 2 weeks.
Reply With Quote Quick reply to this message
 
Old 10-02-2013, 08:39 AM
 
Location: 53179
14,418 posts, read 22,321,172 times
Reputation: 14454
My husband just has to have meat with every meal. If it wasn't for him we would do fine on 200 per month. Right now we spend about 350 for a family of 3 per month.
Reply With Quote Quick reply to this message
 
Old 10-20-2013, 07:36 PM
 
Location: Chapel Hill, N.C.
36,499 posts, read 53,677,534 times
Reputation: 47902
I try to keep our grocery bill at $400 a month for the 4 of us. This doesn't count pet foods or paper products. It means 2-3 meatless meals a week as well as very little processed foods and growing some veggies. I have pantry shelves and extra fridge/freezer in the garage. So I stock up on good sale items, blanch and freeze fruits and veggies. I hate coupons and think people end up buying stuff they normally wouldn't just cause they have coupons. How is that saving money?

Wish I could cut my grocery bill but don't see how I can. Some neighbors with same age kids as ours spend $200 a week but i think they drink wine every night.

I TIVO Melissa D"arabian $10.00 meals every week and she has some good ideas.
Reply With Quote Quick reply to this message
 
Old 10-20-2013, 08:17 PM
 
Location: Brawndo-Thirst-Mutilator-Nation
22,539 posts, read 24,273,221 times
Reputation: 20174
That would be simple for me:

breakfast - 3 eggs cooked in coconut oil, cost, about 75 cents.

lunch - 2 cans of sardines, olives and veggies, cost, about $2.25.

dinner - crockpot soup, 3 chicken thighs (or any other on-sale/marked- down meat)and veggies, cost, about $2.00.
Reply With Quote Quick reply to this message
 
Old 10-21-2013, 03:39 PM
 
Location: NJ
31,771 posts, read 40,377,765 times
Reputation: 24590
Quote:
Originally Posted by normie View Post
This was a side topic from another thread. I have a friend who is a single woman that claims she lives on a $150/month food budget. Some people thought this was doable, but I couldn't see how.

So... this seems like a good topic for a thread. How do you guys do it? I'm open to the idea but I can't quite grasp how you eat three nutritious meals a day on $5 a day. Please give as many specifics as possible, and remember I'm talking about living on a budget like that all year long (this person is not fasting or trying to lose weight). A grocery list would be great.
its so easy and it is what people on food stamps should be doing. im sure others have said; grains, beans, potatoes, etc. cheap and full of calories. id make whole grain rolled oats a staple since it is cheap (87 cents a pound at Costco or aldi) and nutritious. you could live on oats and be super healthy.
Reply With Quote Quick reply to this message
 
Old 10-22-2013, 07:13 AM
 
Location: Ohio
2,310 posts, read 6,776,475 times
Reputation: 1949
As long as you buy groceries on sale, stock up when stables like cereals, pasta, can or jar tomatoes are cheap. Freeze meats and learn to make meals from scratch. 150 is completely sufficient for 1 person without being cheap. You don't even have to live on rice and beans 6 days out of 7. Slabs of meat (steaks) at each meal does get expensive, so cut back portion size and cook it with veges (like in a saute). If you have a substantial dinner, then eat lighter (as in sandwiches or soups) for lunch. Another area to cut is prepared / packaged / frozen entrees. For the amount of food in those boxes, you pay a lot to have the convinence. Learn to eat and use veges as they are healthy. Cut down on butter and cream as they aren't great for you. Eat fruits and whatever is in season.
Reply With Quote Quick reply to this message
 
Old 10-22-2013, 09:30 AM
 
Location: MO->MI->CA->TX->MA
7,015 posts, read 14,383,234 times
Reputation: 5568
Eat lots of veggies.. use butter and olive oil to ensure you're getting enough calories.

Good thing about a tight food budget is that it forces you to eliminate processed food and overpriced food at restaurants. Of course, I'd only do this if I lost my job and had all the time in the world to cook.
Reply With Quote Quick reply to this message
 
Old 10-22-2013, 09:53 PM
MJ7
 
6,221 posts, read 10,660,215 times
Reputation: 6605
i budget around 200 a month for just myself, i probably spend more like 250, but i eat good and food is a large part of my life, i love to cook quality products. usually when you start to worry about money or budget, your quality drops. sure i could buy the inferior items and still make the same food, but at a lower quality, taste, and ultimate satisfaction.
Reply With Quote Quick reply to this message
Please register to post and access all features of our very popular forum. It is free and quick. Over $68,000 in prizes has already been given out to active posters on our forum. Additional giveaways are planned.

Detailed information about all U.S. cities, counties, and zip codes on our site: City-data.com.


Reply
Please update this thread with any new information or opinions. This open thread is still read by thousands of people, so we encourage all additional points of view.

Quick Reply
Message:


Over $104,000 in prizes was already given out to active posters on our forum and additional giveaways are planned!

Go Back   City-Data Forum > General Forums > Economics > Frugal Living
Similar Threads

All times are GMT -6.

© 2005-2024, Advameg, Inc. · Please obey Forum Rules · Terms of Use and Privacy Policy · Bug Bounty

City-Data.com - Contact Us - Archive 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37 - Top