Welcome to City-Data.com Forum!
U.S. CitiesCity-Data Forum Index
Go Back   City-Data Forum > General Forums > Economics > Frugal Living
 [Register]
Please register to participate in our discussions with 2 million other members - it's free and quick! Some forums can only be seen by registered members. After you create your account, you'll be able to customize options and access all our 15,000 new posts/day with fewer ads.
View detailed profile (Advanced) or search
site with Google Custom Search

Search Forums  (Advanced)
Reply Start New Thread
 
Old 06-16-2009, 09:52 PM
 
458 posts, read 1,666,280 times
Reputation: 369

Advertisements

I'm curious as to how much everyone spends on groceries per month per person. I know this will vary by geographic area and age of children, but I just want a general idea.

*JUST groceries. Not including things like laundry soap and toilet paper.
Reply With Quote Quick reply to this message

 
Old 06-16-2009, 11:51 PM
 
Location: Sacramento
2,568 posts, read 6,730,635 times
Reputation: 1933
No clue. We do not keep track.
Reply With Quote Quick reply to this message
 
Old 06-17-2009, 06:20 AM
 
Location: Florida
23,154 posts, read 26,055,042 times
Reputation: 27887
Since the bulk of my shopping is mixed and done at one store/time, there's no way to figure food alone without serious effort.
Reply With Quote Quick reply to this message
 
Old 06-17-2009, 06:40 AM
 
Location: 95468
1,382 posts, read 2,377,361 times
Reputation: 944
We spend 700 to 800 per month for a family of five.
I know we could do better.
Reply With Quote Quick reply to this message
 
Old 06-17-2009, 06:40 AM
 
1,627 posts, read 3,200,455 times
Reputation: 2066
$550 family of two
Reply With Quote Quick reply to this message
 
Old 06-17-2009, 06:42 AM
 
26,585 posts, read 61,825,468 times
Reputation: 13161
Just groceries I'm going to guess $100-125 per person. We only have adults in the home, and I buy meats on sale in bulk and freeze, and stock up on canned and dry goods on sale as well. I don't buy many "convenience items" except the ramen noodles my son likes (I know, eww... but at least they are cheap) and tend to cook almost everything from scratch. We also grow many of our own vegetables in the summer. We eat well, lean meat almost every night and plenty of fresh fruits and veggies. I'm a really careful shopper and definitley rely on sales and coupons.
Reply With Quote Quick reply to this message
 
Old 06-17-2009, 12:59 PM
 
Location: Asheville, NC
12,626 posts, read 31,912,549 times
Reputation: 5419
I spend about a $100 or less per week for 4 ppl. I shop at discount stores which helps alot. Save-A-Lot, Aldi, Family Dollar, Dollar Tree and Walmart. I only buy meats when they are on sale, so I stock up. I pay on average for quality meats about $2/lb.
Reply With Quote Quick reply to this message
 
Old 06-17-2009, 08:07 PM
 
Location: The beautiful Rogue Valley, Oregon
7,785 posts, read 18,740,073 times
Reputation: 10783
2 adults, frequent guests - our grocery bill runs about $550-$600 per month. That is including other grocery store stuff like laundry detergent, etc, though. I don't separate that out.

We eat well - a lot of organic fruits and vegies, "natural" meats, high quality cheeses, good Italian coffee, organic milk and eggs, from local sources (or our garden) when I can get it. I don't buy much in the way of frozen foods (though I do freeze foods), very little processed foods. I make our bread and desserts, the spouse makes our beer, although we drink a purchased bottle of wine or so a week.

I go to the grocery store (which is about 35 miles away) every 5-8 days, and it cuts down on a lot of the "little" spending that always adds up. Today, for instance, I bought two $6.99 movies on DVD. Last week I bought a bouquet of sunflowers.
Reply With Quote Quick reply to this message
 
Old 06-17-2009, 08:27 PM
 
Location: In America's Heartland
929 posts, read 2,086,477 times
Reputation: 1196
3 adults with many frequent guests, our grocery bill averages around $700 per month. This includes non food items. We use coupons and also buy some items in bulk. This is by far our largest monthly bill and has been for years.
Reply With Quote Quick reply to this message
 
Old 06-18-2009, 08:42 AM
 
Location: Lakeland, FL
326 posts, read 1,298,052 times
Reputation: 128
Quote:
Originally Posted by beckycat View Post
I spend about a $100 or less per week for 4 ppl. I shop at discount stores which helps alot. Save-A-Lot, Aldi, Family Dollar, Dollar Tree and Walmart. I only buy meats when they are on sale, so I stock up. I pay on average for quality meats about $2/lb.
Same here!!!

Execpt Aldi... I've never really entered Aldi. I was under the impression that they were expensive. Is that not so?
Reply With Quote Quick reply to this message
Please register to post and access all features of our very popular forum. It is free and quick. Over $68,000 in prizes has already been given out to active posters on our forum. Additional giveaways are planned.

Detailed information about all U.S. cities, counties, and zip codes on our site: City-data.com.


Reply
Please update this thread with any new information or opinions. This open thread is still read by thousands of people, so we encourage all additional points of view.

Quick Reply
Message:

Over $104,000 in prizes was already given out to active posters on our forum and additional giveaways are planned!

Go Back   City-Data Forum > General Forums > Economics > Frugal Living
Similar Threads

All times are GMT -6. The time now is 05:55 PM.

© 2005-2024, Advameg, Inc. · Please obey Forum Rules · Terms of Use and Privacy Policy · Bug Bounty

City-Data.com - Contact Us - Archive 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37 - Top