U.S. CitiesCity-Data Forum Index
Go Back   City-Data Forum > General Forums > Economics > Frugal Living
 [Register]
Please register to participate in our discussions with 2 million other members - it's free and quick! Some forums can only be seen by registered members. After you create your account, you'll be able to customize options and access all our 15,000 new posts/day with fewer ads.
View detailed profile (Advanced) or search
site with Google Custom Search

Search Forums  (Advanced)
Reply Start New Thread
 
Old 03-29-2010, 06:39 PM
 
Location: Montgomery Village, MD
516 posts, read 1,355,139 times
Reputation: 233

Advertisements

Title says it How much do you spend on Groceries per week and how many people are in your family?
Reply With Quote Quick reply to this message

 
Old 03-29-2010, 07:45 PM
 
Location: SoCal desert
8,091 posts, read 15,154,266 times
Reputation: 15028
According to Quicken, I spent $61.46 per week in 2009. That includes all foods and liquids, all house supplies, and all personal care items.

One person and one furball

Last edited by Gandalara; 03-29-2010 at 07:49 PM.. Reason: grammer
Reply With Quote Quick reply to this message
 
Old 03-29-2010, 10:22 PM
 
Location: Wherever I want to be... ;)
2,536 posts, read 9,815,327 times
Reputation: 1993
About $100/week, give or take $20 or so, for my husband and I.
Reply With Quote Quick reply to this message
 
Old 03-29-2010, 11:00 PM
 
Location: Tweakerville (aka Sh**ty Heights), San Diego, CA
15,064 posts, read 31,607,383 times
Reputation: 9618
It varies, depending on what I need. Some weeks I buy nothing, some weeks I buy a lot.
Reply With Quote Quick reply to this message
 
Old 03-29-2010, 11:08 PM
 
Location: Wherever I want to be... ;)
2,536 posts, read 9,815,327 times
Reputation: 1993
Quote:
Originally Posted by moved View Post
It varies, depending on what I need. Some weeks I buy nothing, some weeks I buy a lot.
Yeah, definitely. I looked at mine as I know we spend $400/month approximately, so that / 4 = $100ish.

For example, today I spent around $80 at Costco on things that will last us 3-4 months (409, Lysol, toilet paper, paper plates, etc). I buy a lot from Costco depending on what coupons they issue for the particular month.
Reply With Quote Quick reply to this message
 
Old 03-30-2010, 04:49 AM
 
Location: Las Vegas
14,230 posts, read 29,523,735 times
Reputation: 27663
About $60 per week, 2 people and 2 large dogs.
Reply With Quote Quick reply to this message
 
Old 03-30-2010, 07:10 AM
 
849 posts, read 2,057,955 times
Reputation: 1044
~$125/week for 2 adults and 3 children. This amount includes both groceries and all consumable health and beauty items (such as toilet paper, diapers, cleaning supplies, etc).
Reply With Quote Quick reply to this message
 
Old 03-30-2010, 07:24 AM
 
14,781 posts, read 42,807,518 times
Reputation: 14611
We spend about $150 per week for 2 adults and 3 kids. We tend to shop every two weeks at the wharehouse club and then round out the shopping with meat and produce from local markets. This doesn't count the requisite 2 more gallons of milk that we have to buy in between trips.
Reply With Quote Quick reply to this message
 
Old 03-30-2010, 11:06 AM
 
Location: Tweakerville (aka Sh**ty Heights), San Diego, CA
15,064 posts, read 31,607,383 times
Reputation: 9618
Quote:
Originally Posted by thepinksquid View Post
Yeah, definitely. I looked at mine as I know we spend $400/month approximately, so that / 4 = $100ish.

For example, today I spent around $80 at Costco on things that will last us 3-4 months (409, Lysol, toilet paper, paper plates, etc). I buy a lot from Costco depending on what coupons they issue for the particular month.
I find that Costco is actually more expensive on those items, even with their coupons. I use internet and Sunday paper coupon inserts for those items, and get them for practically nothing at CVS, Target, Walmart and Walgreens.
Reply With Quote Quick reply to this message
 
Old 03-30-2010, 11:12 AM
 
Location: SW Missouri
15,855 posts, read 34,623,103 times
Reputation: 22670
Quote:
Originally Posted by mamaecho View Post
Title says it How much do you spend on Groceries per week and how many people are in your family?
(I am including supplements into this since, legally they are classified as "food").

There are two of us and I would say that we spend approximately $200 per week - less in the summer when our garden is going.

Food is our number one priority and we do not skimp on anything as far as quality is concerned.

20yrsinBranson

Last edited by 20yrsinBranson; 03-30-2010 at 11:12 AM.. Reason: clarification
Reply With Quote Quick reply to this message
Please register to post and access all features of our very popular forum. It is free and quick. Over $68,000 in prizes has already been given out to active posters on our forum. Additional giveaways are planned.

Detailed information about all U.S. cities, counties, and zip codes on our site: City-data.com.


Reply
Please update this thread with any new information or opinions. This open thread is still read by thousands of people, so we encourage all additional points of view.

Quick Reply
Message:


Over $104,000 in prizes was already given out to active posters on our forum and additional giveaways are planned!

Go Back   City-Data Forum > General Forums > Economics > Frugal Living
Similar Threads

All times are GMT -6.

© 2005-2023, Advameg, Inc. · Please obey Forum Rules · Terms of Use and Privacy Policy · Bug Bounty

City-Data.com - Contact Us - Archive 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37 - Top