There are a lot of posts on here about how prices in the triangle compare to other parts of the country. Well, I've been here less than a week and I'm managed to get in a few grocery runs (priority #1 when you move with small children

). Anyway, I thought I would post prices and the differences that I've seen so far from where we lived before. We moved from upstate NY, north of Syracuse, a small city that, according to most cost-of-living calculators was priced at almost exactly average for food etc.
Here's what I've seen so far:
Milk in Chapel HIll: $3.39 or so. WHere we moved from (major dairy production region), $2.49-$2.79
Gas: $3.08 yesterday (for the cheap stuff); we left behind $3.30 with NY taxes on this so we're happy.
Coke (DH's little addiction): $4.50/12 (target, not on sale) or $6.19 at Harris Teeters. BUT HT's had a 'buy 2 get 3 free' deal which meant that 60 cans cost $12.38. Best price in NY was $3.49/12, so much cheaper here)
cleaning supplies - almost exactly the same price - pennies difference between locations.
fruit and veggies: some cheaper, some more expensive:
strawberrries - were $3.99 there, are 3.99 here.. Salads in the bag - were $3.99, now $4.19 or more. shredded lettuce: NY=.99, NC=1.59, grape tomatoes 2.99 (or more!) NY/1.99 here, broccolli $2.49 in NY; paid 1.79 in NC. Bananas - saw them for .59/lb, am used to paying .49. Oh, and apples were far more expensive here - 0.99-1.49 per lb in NY, 1.59-2.19(!) in Chapel Hill.
Dairy products, apart from milk: seem exactly the same - cheese sticks (we go through a ton of these with 2 kids) are 3.49 in both states. grated cheese was a little more expensive (3.99 instead of 3.79 for the kraft shredded stuff), sour cream was cheaper (large tub of daisy brand =2.99 in NY, 2.49 in NC). High-end stuff seemed more expensive. Fresh mozzarella in NY was $3.49, priced at 6.99 in NC! No more fresh mozza for baby!
I bought ground beef yesteday, paid 6.99 for 2 pounds of the 93% lean stuff, on sale from 7.99/ NY price was 3.48/lb. So, the same, but with NC having a sale price. Chicken was a similar story - 2.49 for the skinless, boneless breasts, on sale from $3.99/lb. In NY, I would pay $2.49 on sale, regular price $3.49.
Overall, I would say that prices were relatively consistent. Stuff that is nationally distributed (household products, strawberries coming from CA) seems to cost almost exactly the same. Stuff that is locally produced (NY apples) seems cheaper closer to its home.
However, the big difference was in the sales. Almost everything I bought had a sale option that made it cheaper than NY - I bought applesauce cups for the kids, for example. Store brand was $1.99 (same as NY), but sale priced at 1.39. I never found the same range of sales when shopping up north. My grocery bill yesterday was 45% off because of the store (Harris Teeter's) sales. And, because we're starting from scratch, I had a specific list of needs and couldn't just go around and take advantage of the sales.
I'm very pleased. I estimate that with a little attention to sales and some advanced planning, I can reduce our family groucery bill by 20%. However if I don't pay any attention to sales, I will be spending exactly the same amount.
I know that all these prices depend on where you shop (both store and community) and on what kinds of things you buy. I'm not trying to define the price points or tell people how much cheaper/more expensive it will be to live here - it's just that the price differences are still obvious to me and I thought that some of those contemplating a move might find it useful to hear about some of them.
This forum has been incredibly helpful to me as we have made this move. Thank you to everyone who answered my many questions. I hope I can be helpful to others as you were to me. If anyone has any questions for a new resident, I'm happy to try and answer.
