Q. The price of milk, rice and other food basics is soaring. How can I reduce my grocery bill while still providing my family with nutritious food?
A. With staples like milk now selling for almost $4 a gallon and the price of eggs at more than $2 per dozen, Americans' household budgets are being squeezed. And some analysts predict food inflation could double this year, lifted by the rising costs of fuel, corn and soybeans. But families can take steps to limit the impact of higher prices.
Column: How consumers can cut their grocery bills